Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

13 maja 2024 r.
12:38

Usuwanie zaćmy: innowacyjne metody chirurgiczne w zwalczaniu problemu wzroku

0 0 A A

Zaawansowana zaćma całkowicie upośledza codzienne funkcjonowanie Pacjenta, stąd rosnące zainteresowanie zabiegami operacyjnymi. Z jakich metod chirurgicznych możesz skorzystać, by pozbyć się zmętniałej soczewki? W opinii lekarzy okulistów najnowocześniejszą metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Sprawdź, na czym polega ta procedura medyczna, zanim odwiedzisz gabinet specjalisty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wygląda operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej? 

Na początku warto przypomnieć, że nie ma skutecznego leku na zaćmę. Choroby nie da się  wyleczyć za pomocą żadnych środków farmakologicznych. Jedyną efektywną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Zabieg wykonujemy w sterylnych warunkach i w trybie jednodniowym (tzn. że nie wymaga hospitalizacji). Procedurę wykonuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg. Na czym dokładnie polega usuwanie zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji? 

Lekarz najpierw aplikuje do oka Pacjenta specjalne krople znieczulające, co sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Wiedz jednak, że w trakcie pracy fakoemulsyfikatora możesz doświadczyć uczucia szczypania i mrowienia. Nie są to jednak bardzo dyskomfortowe dolegliwości. Następnie chirurg wykonuje małe kilkumilimetrowe cięcie na rogówce i przeprowadza fakoemulsyfikację. Specjalista w precyzyjny i szybki sposób usuwa zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wprowadza nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. 

Jakie badania wykonać przed operacją zaćmy?

Przed operacją zaćmy w ramach procesu kwalifikującego, lekarz specjalista zleca wykonanie szeregu badań, takich jak np.:

  • badanie dna oka w tym badanie plamki,
  • badanie komputerowe,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • pomiar grubości rogówki,
  • badanie spojówek i brzegów powiek,
  • pomiar długości gałki ocznej,
  • badanie topografii rogówki.

Jak długo trwa operacja zaćmy? Kwalifikacja do zabiegu

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest długotrwałą procedurą, trwa nie dłużej, niż 30 minut. Wiedz, że operacja nie wymaga długiej rekonwalescencji. Po zabiegu spędzisz w placówce tylko kilka godzin. Warto dodać, że jest to zabieg jednorazowy. Co więcej, fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa pozwala na usunięcie zmętniałej soczewki bez względu na stadium zaawansowania choroby! 

Jesteś ciekawy, kiedy odbywa się pierwsza wizyta kontrolna? Następnego dnia po operacji. W trakcie spotkania lekarz upewnia się, czy umiejscowienie sztucznej soczewki jest właściwe i czy nie wystąpiły żadne niepożądane komplikacje pooperacyjne. Druga wizyta kontrola odbywa się około tydzień po zabiegu. Termin trzeciej wizyty kontrolnej wyznaczany jest na około miesiąc po operacji.

Operację usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej poprzedza rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem. To właśnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego, badań diagnostycznych i oceny ogólnego stanu zdrowia specjalista podejmuje decyzję o kwalifikacji do procedury lub też nie. 

Zalecenia po operacji usunięcia zaćmy

Po operacji zaćmy powinieneś bezwzględnie unikać dźwigania i schylania. Niedozwolone jest też pocieranie operowanego oka dłońmi. W okresie rekonwalescencji staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia. Przez miesiąc po operacji zaćmy nie używaj żadnych kosmetyków kolorowych (do makijażu). Staraj się też spać na boku przeciwnym, niż zoperowane oko. Przed wyjściem z domu zawsze pamiętaj o ochronie oczu przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. W tym celu zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, możesz też nosić w słonecznie dni kapelusz z dużym rondem, dla dodatkowej ochrony wzroku.

Jakie są przeciwwskazania do operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej?

Zanim lekarz zastąpieniem naturalną zmętniałą soczewkę sztuczną, musi wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do zabiegu.  Do głównych czynników wykluczających możliwość wykonania operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej zaliczamy m.in.:

  • stany zapalne gałki ocznej, 
  • zły stan ogólny zdrowia,
  • ciążę i czas laktacji,
  • zaawansowaną cukrzycę,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • świeżo przebyty zawał serca, udar mózgu,
  • zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/191428,przyszlosc-i-terazniejszosc-chirurgii-zacmy,1 [25.03.2024 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

[25.03.2024 r.]

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium