środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

"500 plus": wnioski już dostępne

Dodano: 23 marca 2016, 07:31
Autor: Ewelina Burda

W poniedziałek w Białej Podlaskiej odbyły się pierwsze spotkanie informacyjne w szkołach na temat programu „Rodzina 500 plus”. Kolejne odbędą się: 30 marca i 31 marca (godz. 16) w Szkole Podstawowej nr 2, 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 (godz. 16.30)  <br />
W poniedziałek w Białej Podlaskiej odbyły się pierwsze spotkanie informacyjne w szkołach na temat programu „Rodzina 500 plus”. Kolejne odbędą się: 30 marca i 31 marca (godz. 16) w Szkole Podstawowej nr 2, 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 (godz. 16.30)

W Białej Podlaskiej dostępne są już wzory wniosków, które należy wypełnić, aby dostać świadczenie „500 plus”. Poza tym, w szkołach odbywają się spotkania informacyjne na temat programu adresowane do rodziców.

Z wstępnych szacunków wynika, że pomoc dostanie 4,5 tys. dzieci. W sumie bialskie rodziny otrzymają rocznie 24 mln zł.

– Te pieniądze zasilą też nasza gospodarkę. Bo środki, które do tej pory rodzice wydawali na dzieci, zostaną teraz przeznaczone na inne wydatki. To zwiększy koniunkturę w naszym mieście – ocenia prezydent Dariusz Stefaniuk.

W Białej Podlaskiej obsługą rządowego programu „Rodzina 500 plus” zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Z jego strony internetowej już można pobrać wzory dokumentów, które trzeba wypełnić, aby dostać świadczenie. Wnioski wydawane są też bezpośrednio w MOPS oraz w sali obsługi urzędu miasta. Decyzją prezydenta dokumenty mają być też dostępne w sekretariatach bialskich szkół.

W kwietniu natomiast rozpocznie się przyjmowanie wypełnionych wniosków. – Oprócz urzędu miasta i MOPS będzie to także można zrobić w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – zapowiada Michał Trantau, rzecznik prezydenta. – Chcemy maksymalnie ułatwić bialczanom dostęp do tego programu, stąd m.in. decyzja, aby w sekretariatach szkół można było pobrać i złożyć wniosek. Rodzicom najłatwiej zrobić to właśnie tam – uważa prezydent.

Poza tym, właśnie w szkołach miasto organizuje dla rodziców spotkania informacyjne na temat rządowego programu. Pierwsze z nich odbyły się w poniedziałek. Podczas spotkań rodzice mogą też dostać wnioski do wypełnienia. Kolejne spotkania odbędą się: 30 marca i 31 marca (godz. 16) w Szkole Podstawowej nr 2; 4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 (godz. 16.30).

Magistrat nie planuje zatrudnienia dodatkowych pracowników. – Stwierdziłem, że nie ma takiej potrzeby. Lepiej część tych środków, które dostaniemy na obsługę programu, przeznaczyć na szkolenie naszych pracowników i zwiększenie im wynagrodzeń. To spotkało się z aprobatą samych pracowników, jak i mieszkańców, którzy nie chcą rozrostu biurokracji – przyznaje Dariusz Stefaniuk.

Poza tym pieniądze pokryją koszty nowej infrastruktury informatycznej do obsługi programu. W sumie do obsługi „Rodzina 500 plus” oddelegowanych będzie 10 osób. – To zarówno pracownicy MOPS, jak i Referatu Świadczeń Socjalnych, który jakiś czas temu przenieśliśmy do siedziby MOPS – dodaje prezydent.

Dla kogo pieniądze

Rządowy projekt zakłada, że rodziny otrzymają 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Pomoc będzie przysługiwać też na pierwsze dziecko, pod warunkiem, że dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie przekroczy 800 złotych. Rząd przewiduje, że pieniądze trafią do 2,7 mln polskich rodzin. W tym roku z budżetu państwa pójdzie na to 17 mld zł. Z tego 300 mln zł samorządy otrzymają na obsługę rządowego programu.

Czytaj więcej o: pieniądze 500 plus
Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 marca 2016 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczyło ODSTAWIĆ OD KORYTA budzetowego ZŁODZIEJI, i można już robić projekty dla normalnych uczciwych ludzi.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kosianiak-Kamysz zgodnie z rodzinną tradycją komunistycznego ZSl wydał 50 MILIONÓW na internetowy portal dla ... bezdomnych. Widzieliście bezdomnego z internetem i tabletem oraz podpisem cyfrowym? Istnieją tacy? WIĘC PO JAKI CH psl wydał nasze pieniądze? Czemu ten facet jeszcze nie jest w pudle jak jego kumpel BURY?
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W kilka miesięcy PIS zrobił więcej dobra dla zwykłych ludzi niż postkomuna przez całe 8 lat.
Rozwiń
Michał
Michał (23 marca 2016 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Spokojnie. Program w tej formie potrwa najwyżej do 2017r. później PIS-owcom nie domknie się budżet i zacznie się zabieranie pieniędzy ..wiecie co to oznacza ,,,,..Tak to jest jak się nieodpowiedzialnie obiecuje wszystko ...

Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2016 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja jestem przemytnikiem papierosów . Jeżdżę osobówką do Brześcia po papierosy. Oficialnie nie mam żadnych dochodów .... ale tak miesięcznie z przemytu wychodzi mi ok 4000- 5000 zł . Żona pracuje za 1400 zł więc ma niskie dochody. Ale razem mamy ponad 6000 zł miesięcznie a po 500 zł na dzieci i tak pójdziemy bo dodatkowa kasa zawsze się przyda. Będzie na jakąś wycieczkę zagraniczną .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!