piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Afrykański Pomór Świń: Kolejne ognisko choroby w pow. bialskim

Dodano: 18 sierpnia 2016, 09:23
Autor: eb

Kolejne już ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w powiecie bialskim. Trzeba było zlikwidować 25 świń w gospodarstwie w Droblinie w gm. Leśna Podlaska.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził w środę, że wyniki badań próbek w Państwowym Instytucie   Badawczym w Puławach wskazują że to ASF.  - Ognisko zostało już opanowane. Trzeba było uśpić, a następnie zutylizować 25 świń. Została przeprowadzona dezynfekcja - mówi Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. Zutylizowana została też pasza, ściółka, a sprzęt i urządzenia zdezynfekowane lub spalone. 

- Hodowca zgłosił nam chorobę, próbki potwierdziły nasze podejrzenia - tłumaczy Bańko. Przypomnijmy, że w piątek ognisko tej choroby stwierdzono w Starych Buczycach w gm. Janów Podlaski. Tam trzeba było zlikwidować 36 świń. - Jak dotąd nie wiemy jak doszło do zarażenia. W obu przypadkach wyjaśnia to prokuratura - zaznacza Bańko. 

W związku z pierwszym ogniskiem powiatowy lekarz weterynarii wydał we wtorek rozporządzenie określające restrykcje w tzw. obszarach zapowietrzonym oraz zagrożonym. Obszar zapowietrzony obejmuje 3 kilometry od ogniska choroby. W tym przypadku zakazany jest transport świń i innych zwierząt z gospodarstw. Nie można tez organizować targów, polowań. Podobnie na  obszarze zagrożonym, które obejmuje 7 kilometrów od ogniska choroby.

- Podobne rozporządzenie wydamy dla tych obszarów gdzie stwierdziliśmy drugie ognisko. Restrykcje są analogiczne - zaznacza powiatowy lekarz weterynarii. W gospodarstwach na terenie tych stref przeprowadzane są kontrole i pobierane próbki do badań.  - Powiatowy  Zespół Zarządzania Kryzysowego współpracuje z innymi służbami. Strażacy pełnią dyżury przy matach dezynfekcyjnych które rozłożone są na drogach - mówi Mariusz Filipiuk starosta bialski.

- Poza tym 26 sierpnia zwołujemy w starostwie spotkanie dla wszystkich sołtysów z powiatu. Przekażemy informacje o ASF, o tym jak postępować, żeby nie siać paniki- zaznacza Filipiuk.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie zagraża zdrowiu ani życiu człowieka. Nawet zjedzenie zarażonego mięsa nie niesie ryzyka. Jednak ASF szybko dziesiątkuje stada tuczników, a to może zachwiać krajową hodowlą świń.

magda
wkur....sytacją
nickt
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

magda
magda (24 sierpnia 2016 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale bałwany! wypowiadają się na tematy co do których niie mają najmniejszego pojęcia ale udają że znają się na wszystkim
Rozwiń
wkur....sytacją
wkur....sytacją (20 sierpnia 2016 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiecej kontroli lekarzy weterynarii i innych typu agencja, urzędy statystyczne i inne.którzy roznoszą choroby bakterie iwirusy z gospodarstwa do gospodarstwa.Dziki państwa więc stada zdrowe a swinie rolnika więc weterynaria sadzi ryja do obór szukając kasy .
Rozwiń
nickt
nickt (18 sierpnia 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najwazniejsza jest modlitwa do odpowiedniego patrona tu chyba święty ASFeriusz ,nalezy odbyć pielgrzymkę odpowiexdzialnych ministrów z dobrej zmiany i sprawa sama się rozwiąże
Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2016 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KOMENTARZ PROSTY - N I K T NAD TYM NIE PANUJE
Rozwiń
Gość
Gość (18 sierpnia 2016 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drodzy Czytelnicy : cytat - " Punkty kontroli przez całą dobę obsługują strażacy OSP". A jakie uprawnienia kontrolne mają strażacy z OSP ??? Ciekawy KRAJ, czy tu ktoś leci totalnie w balona ??? Nie róbcie z ludzi BEZ-MUZGÓW.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!