piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Będą lądować śmigłowce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2002, 14:14

Radzyński szpital wzbogacił się o poradnię chorób sutka i pracownię mammograficzną. Oficjalne ich uruchomienie nastąpiło w miniony piątek.Jesienią powstanie tam przyszpitalne lądowisko dla śmigłowców sanitarnych.
-Od dłuższego czasu naszą ambicją było wykonywanie badań scriningowych sutka, związanych z profilaktyką jego chorób, określanej wiekowo grupy wszystkich kobiet np. powyżej 50 roku życia - informuje Anna Sposób, kierownik techników RTG w radzyńskim szpitalu. - Dotychczas wszystkie kobiety z naszego powiatu chcące dokonać tego rodzaju badań musiały jeździć do Lublina. Nasze przedsięwzięcie kosztowało około 320 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel otrzymaliśmy ze starostwa i gminnych urzędów powiatu radzyńskiego.
Nowa poradnia i pracownia pozwolą przeprowadzić dziennie przynajmniej 30 badań profilaktycznych. Aby mogło to jednak nastąpić niezbędne jest wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Finansów. Resort ten jest bowiem zobowiązany do partycypowania w kosztach ich funkcjonowania, gdyż radzyński szpital będzie realizował ogólnopolski program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania nowotworów.
Od kilkunastu dni w radzyńskim szpitalu funkcjonuje już centralna sterylizatornia. W połowie minionego roku doszło do awarii około 20-letniego sterylizatora, który nie nadawał się już do dalszego użytku. W tej sytuacji zakupiono nie tylko dwa tego rodzaju urządzenia do sterylizacji narzędzi i środków opatrunkowych, ale także zmodernizowano pomieszczenie przez nie zajmowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nowe sterylizatory kosztowały ponad 362 tys. zł.
Natomiast w połowie przyszłego miesiąca w tej placówce leczniczej otwarty zostanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Umożliwi on prowadzenie sprawnych akcji ratowniczych, a także współpracę na szeroką skalę z pogotowiem ratunkowym i strażą pożarną. Z inicjatywą zorganizowania SOR wystąpił miejscowy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jeszcze w 1999 r. Obligował go do tego program Ministerstwa Zdrowia przygotowany pod hasłem "Zintegrowane ratownictwo medyczne ". Pierwsze środki finansowe na jego realizację pozyskano w następnym roku.
M.in. na bazie radzyńskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jesienią br. uruchomione zostanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ramach tego zadania na szpitalnym parkingu urządzone zostanie lądowisko śmigłowców sanitarnych. Ponadto wykonany będzie zadaszony podjazd dla karetek pogotowia. Siedzibą CPR stanie się obiekt powiatowej straży pożarnej przy ul. Pomiarowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!