niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Będą szkolić kadry na Białorusi. A w przyszłości wspólny projekt transgraniczny

Dodano: 4 marca 2016, 11:18
Autor: Ewelina Burda

W środę delegacja z Białorusi odwiedziła Wspólny Świat w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)
W środę delegacja z Białorusi odwiedziła Wspólny Świat w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)

Białoruś chce wdrażać u siebie metody którymi pracują terapeuci ośrodka dla dzieci z autyzmem Wspólny Świat w Białej Podlaskiej. Kilkuosobowa delegacja, m.in. z białoruskiego ministerstwa edukacji przyjechała właśnie na kilka dni do Polski.

– Autyzm nabiera znaczenia w ostatnich latach. Bo zwiększa się liczba dzieci chorych. Chcemy przenosić metody z ośrodka Wspólny Świat do nas – mówi Antonina Zmuszko, dyrektor departamentu kształcenia specjalnego w białoruskim ministerstwie edukacji.

Wspólny Świat działa od 2007 roku. Obecnie to ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W sumie, otacza opieką 150 dzieci z autyzmem. Współpraca z Białorusią rozpoczęła się dwa lata temu.

– Strona białoruska liczy, że podejmiemy się szkolenia kadry. Chodzi o liderów, którzy dalej przekazywaliby wiedzę na Białorusi. Są zainteresowani metodami pracy, których u nich nie ma – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

– Pomożemy im stworzyć gabinety do terapii metodą  biofeedback, Tomatisa czy czaszkowo-krzyżową. Zapowiada się wieloletnia współpraca – dodaje Chwałek. Jej zdaniem, Białoruś dostrzegła właśnie, że tendencja co do zachorowań na autyzm jest wzrostowa i edukacja takich dzieci w szkołach masowych nie sprawdza się. – Potrzebne są rozwiązania systemowe – zauważa prezes bialskiego ośrodka.

Ludmiła Denisewicz, dyrektor szkoły specjalnej w Brześciu przyznaje, że jeszcze kilka lat temu w jej szkoły zdarzały się pojedyncze przypadki osób dotkniętych autyzmem. Teraz jest ich dwadzieścia. – Dzisiaj nie znamy metod którymi pracuje Wspólny Świat. A wiemy że są nowoczesne i rozwojowe. Dlatego chcemy się ich nauczyć i wykorzystywać u siebie w pracy z dziećmi – przyznaje Denisewicz.

Obie strony planują też przystąpić do wspólnego transgranicznego projektu. – Liczymy że udałoby się nam pozyskać przynajmniej część funduszy na budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Natomiast w Brześciu postałby ośrodek przy jednej ze szkół specjalnych – precyzuje Chwałek. Bialskie stowarzyszenie szacuje że na budowę takiego centrum potrzeba ok. 20 mln zł.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!