niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Będzie rondo Żołnierzy Wyklętych. Ale druga propozycja wywołała ostrą dyskusję

Dodano: 5 lutego 2017, 09:08
Autor: Ewelina Burda

Rondo Żołnierzy Wyklętych
Rondo Żołnierzy Wyklętych (fot. archiwum)

Żołnierzy Wyklętych czy Niezłomnych? O tym jaką nazwę powinno nosić rondo przy ulicy Janowskiej dyskutowali bialscy radni na piątkowej sesji.

Propozycję nazwy Żołnierzy Wyklętych przedłożył radnym prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS). Chodzi o rondo przy ulicy Janowskiej i alei Armii Krajowej, której 450-metrowy odcinek oddano w grudniu do użytku. Ale na początku sesji wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO) chciał zgłosić poprawkę aby zmienić to na Żołnierzy Niezłomnych.

– Wiele osób pytało mnie i innych radnych dlaczego Żołnierzy Wyklętych. Nie każdy zna historię, nie uczono o tym w szkołach. Nie każdy musi wiedzieć dlaczego są wyklęci. Może to przywoływać na myśl coś negatywnego. A nazwa Żołnierzy Niezłomnych zupełnie inaczej by się kojarzyła – stwierdził Sosnowski. W ten sposób wywołał trwającą ponad 20 minut dyskusję, co w obecnej radzie nie zdarza się zbyt często.

– Ta nazwa podkreśla terror okresu stalinowskiego, to jak oni byli traktowani i dlatego jest adekwatna – zauważył radny Stefan Konarski (PiS).

– Te nazwy funkcjonują równolegle. To rzecz gustu. Ale kładą one nacisk na różne rzeczy. Gdy mówimy o "wyklętych" to odwołujemy się do reżimu który ich wyklął – dorzucił radny Sławomir Potocki (PiS).

Do wniosku Sosnowskiego nie przychylił się jego partyjny kolega Adam Wilczewski. – Moi rodzice byli w Armii Krajowej, ale przeżyli, a wiemy że wielu nie przeżyło. Jeżeli chcemy podkreślić tragizm tamtych czasów to powinniśmy zostać przy nazwie "wyklęci" i nie powinniśmy się o to spierać – podkreślił radny z PO.

Wniosek wiceprzewodniczącego rady prezydent Dariusz Stefaniuk nazwał próbą "samokreacji". – Już podczas oddania inwestycji mówiłem w przestrzeni publicznej o Rondzie Żołnierzy Wyklętych. Nigdy nie spotkałem się z informacją, że ta nazwa komuś przeszkadza – przyznał Stefaniuk. – Dlatego wbrew wszystkiemu powinniśmy tę nazwę utrzymać, w ten sposób udowadniamy że chcemy mówić o polskich bohaterach narodowych – dodał prezydent.

Poza tym, jego zdaniem zmiana nazwy ronda oznaczałaby, że uchwała musiałaby jeszcze raz być procedowana, m.in. z uwzględnieniem opinii komisji nazw ulic. W związku z tym wiceprzewodniczący Wojciech Sosnowski wycofał swój wniosek.

Nazwę Żołnierzy Wyklętych poparło 20 radnych, 2 się wstrzymało. Obecnie w Polsce jest 75 ulic, alei, placów i rond nazwanych mianem Żołnierzy Wyklętych.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
pleban Maniek z Koszelik syn
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2017 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ich pamięć zapomniana, teraz wraca!
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2017 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram, prawda historyczna jest bardzo ważna!
Rozwiń
pleban Maniek z Koszelik syn
pleban Maniek z Koszelik syn "przeklętego" (6 lutego 2017 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dobra decyzja!
Popieram!!!
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2017 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra decyzja!
Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2017 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czemu nie RONDO PREZESA JAROSŁAAWAAAAAA!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!