Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 lutego 2017 r.
9:08

Będzie rondo Żołnierzy Wyklętych. Ale druga propozycja wywołała ostrą dyskusję

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
39 27 A A
Rondo Żołnierzy Wyklętych
Rondo Żołnierzy Wyklętych (fot. archiwum)

Żołnierzy Wyklętych czy Niezłomnych? O tym jaką nazwę powinno nosić rondo przy ulicy Janowskiej dyskutowali bialscy radni na piątkowej sesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycję nazwy Żołnierzy Wyklętych przedłożył radnym prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS). Chodzi o rondo przy ulicy Janowskiej i alei Armii Krajowej, której 450-metrowy odcinek oddano w grudniu do użytku. Ale na początku sesji wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO) chciał zgłosić poprawkę aby zmienić to na Żołnierzy Niezłomnych.

– Wiele osób pytało mnie i innych radnych dlaczego Żołnierzy Wyklętych. Nie każdy zna historię, nie uczono o tym w szkołach. Nie każdy musi wiedzieć dlaczego są wyklęci. Może to przywoływać na myśl coś negatywnego. A nazwa Żołnierzy Niezłomnych zupełnie inaczej by się kojarzyła – stwierdził Sosnowski. W ten sposób wywołał trwającą ponad 20 minut dyskusję, co w obecnej radzie nie zdarza się zbyt często.

– Ta nazwa podkreśla terror okresu stalinowskiego, to jak oni byli traktowani i dlatego jest adekwatna – zauważył radny Stefan Konarski (PiS).

– Te nazwy funkcjonują równolegle. To rzecz gustu. Ale kładą one nacisk na różne rzeczy. Gdy mówimy o "wyklętych" to odwołujemy się do reżimu który ich wyklął – dorzucił radny Sławomir Potocki (PiS).

Do wniosku Sosnowskiego nie przychylił się jego partyjny kolega Adam Wilczewski. – Moi rodzice byli w Armii Krajowej, ale przeżyli, a wiemy że wielu nie przeżyło. Jeżeli chcemy podkreślić tragizm tamtych czasów to powinniśmy zostać przy nazwie "wyklęci" i nie powinniśmy się o to spierać – podkreślił radny z PO.

Wniosek wiceprzewodniczącego rady prezydent Dariusz Stefaniuk nazwał próbą "samokreacji". – Już podczas oddania inwestycji mówiłem w przestrzeni publicznej o Rondzie Żołnierzy Wyklętych. Nigdy nie spotkałem się z informacją, że ta nazwa komuś przeszkadza – przyznał Stefaniuk. – Dlatego wbrew wszystkiemu powinniśmy tę nazwę utrzymać, w ten sposób udowadniamy że chcemy mówić o polskich bohaterach narodowych – dodał prezydent.

Poza tym, jego zdaniem zmiana nazwy ronda oznaczałaby, że uchwała musiałaby jeszcze raz być procedowana, m.in. z uwzględnieniem opinii komisji nazw ulic. W związku z tym wiceprzewodniczący Wojciech Sosnowski wycofał swój wniosek.

Nazwę Żołnierzy Wyklętych poparło 20 radnych, 2 się wstrzymało. Obecnie w Polsce jest 75 ulic, alei, placów i rond nazwanych mianem Żołnierzy Wyklętych.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 10:32
Ich pamięć zapomniana, teraz wraca!
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 10:31
Popieram, prawda historyczna jest bardzo ważna!
Avatar
pleban Maniek z Koszelik syn "przeklętego" / 6 lutego 2017 o 09:06
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dobra decyzja!
Popieram!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 07:46
Dobra decyzja!
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 19:03
A czemu nie RONDO PREZESA JAROSŁAAWAAAAAA!
Avatar
lolo / 5 lutego 2017 o 16:21
***wiadomosci.dziennik.pl/polityka/zdjecia/galeria/512212,1,posel-pis-stanislaw-pieta-kradl-portfele-pieniadze-milicyjny-raport-prl.html największym wyklętym chyba ostatnim to był członek komisji do spraw amber gold towarzysz pięta
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 15:52
A kiedy macic wyklętych ?
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 15:36
Wyklęci to oni są i może długo będą. Głównie przez potomków rodzin, które doznały lub widziały potworności, popełnione przez 'wyklętych' na dziesiątkach niewinnych ludzi, w tym kobiet i dzieci.
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 13:25
A dla Ukraińców Bandera to bohater. Dla niektórych u nas żołnierze wyklęci też bohaterowie. Pewnie kilku takich było, ale bez przesady. Zresztą i tak nikt nie zna nazw rond, chyba że jest jedno na całą miejscowość (tylko wówczas po co nazwa).
Avatar
gość / 5 lutego 2017 o 13:02
Po wojnie ze szczególnym upodobaniem mordowano, zwalczano i upokarzano ludzi, którzy walczyli w czasie wojny z Niemcami, bo PRL nie potrzebował bohaterów narodowych, a oprawców i katów służących Moskwie 
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 10:32
Ich pamięć zapomniana, teraz wraca!
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 o 10:31
Popieram, prawda historyczna jest bardzo ważna!
Avatar
pleban Maniek z Koszelik syn "przeklętego" / 6 lutego 2017 o 09:06
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dobra decyzja!
Popieram!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 07:46
Dobra decyzja!
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 19:03
A czemu nie RONDO PREZESA JAROSŁAAWAAAAAA!
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 16:22
-1
kwiczcie poubeckie sieroty , komuniści i złodzieje.
Avatar
lolo / 5 lutego 2017 o 16:21
***wiadomosci.dziennik.pl/polityka/zdjecia/galeria/512212,1,posel-pis-stanislaw-pieta-kradl-portfele-pieniadze-milicyjny-raport-prl.html największym wyklętym chyba ostatnim to był członek komisji do spraw amber gold towarzysz pięta
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 15:52
A kiedy macic wyklętych ?
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 15:36
Wyklęci to oni są i może długo będą. Głównie przez potomków rodzin, które doznały lub widziały potworności, popełnione przez 'wyklętych' na dziesiątkach niewinnych ludzi, w tym kobiet i dzieci.
Avatar
Gość / 5 lutego 2017 o 13:25
A dla Ukraińców Bandera to bohater. Dla niektórych u nas żołnierze wyklęci też bohaterowie. Pewnie kilku takich było, ale bez przesady. Zresztą i tak nikt nie zna nazw rond, chyba że jest jedno na całą miejscowość (tylko wówczas po co nazwa).
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 11 4

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół