niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Brak miejsc dla 3-latków. Niektóre przedszkola nawet nie robią naboru

Dodano: 8 marca 2016, 20:08
Autor: Ewelina Burda

Aż cztery samorządowe przedszkola w Białej Podlaskiej nie prowadzą rekrutacji dzieci 3-letnich. Rodzice się skarżą, a miasto zasłania się ustawą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W piątek ruszyła elektroniczna rejestracja do 10 przedszkoli samorządowych i 7 oddziałów przedszkolnych w bialskich szkołach.

– Na konsultacjach w sprawie naboru, które odbyły się 19 stycznia w Urzędzie Miasta, prezydent ani słówkiem nie wspomniał, że nie będzie naboru do grup 3-latków na największych osiedlach, tzn. na Jagiellońskim, Kopernika, Piastowskim czy w rejonie ul. Akademickiej. W piątek telefonicznie od pracownicy urzędu dowiedziałem się, że przyjęć nie będzie i już – opowiada nam mieszkaniec Białej Podlaskiej. Chce pozostać anonimowy, bo jak mówi „zależy mu, by jego dziecko jednak dostało się do przedszkola”.

3-latków nie przyjmują cztery przedszkola: nr 13, 17, 3 oraz 15. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, by wozić dziecko np. do przedszkola przy ul. Waryńskiego, oddalonego od mojego domu o ok. 5 kilometrów – stwierdza nasz czytelnik.

Zastrzeżenia ma też pani Krystyna*. – Zapomniano o rodzinach wielodzietnych i dzieciach w rejonie podstawówki przy ul. Akademickiej – stwierdza mama trójki dzieci. – Moi synowie chodzą do Szkoły Podstawowej nr 2. Oboje z mężem pracujemy i nie wyobrażam sobie by najmłodszą córkę wozić codziennie do przedszkola na. ul. Waryńskiego.

Przedszkola nie prowadzą naboru 3-latków, bo nie mają miejsc. – To olbrzymie osiedle, a my nie jesteśmy z gumy. Nie stworzymy grupy 3-latków, bo rodzice 6-latków deklarują, że nie poślą jeszcze swoich dzieci do szkoły – tłumaczy Henryka Chilczuk, dyrektor „siedemnastki” przy ul. Zygmunta Starego.

– Do tej pory zawsze przyjmowaliśmy wszystkich chętnych. Ale teraz sporo rodziców zostawia dzieci w przedszkolu. Mamy tylko 8 wolnych miejsc. I zgodnie z ustawą, to czterolatki będą miały pierwszeństwo – przyznaje Janina Malczuk, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3.

Co na to urzędnicy? – W Białej Podlaskiej mamy 120 miejsc dla dzieci 3 i 4-letnich – mówi Anna Żytkowska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. – Samorząd musi najpierw zapewnić miejsce dla dzieci 4-letnich. 3-latki będą przyjmowane w następnej kolejności.
W oddziałach przedszkolnych przy podstawówkach dla 4,5 i 6-latków jest blisko 300 miejsc. – Nabór trwa do 25 marca, więc obecnie trudno powiedzieć, ile miejsc pozostanie dla 3-latków – stwierdza Żytkowska.

Zaniepokojeni rodzice o sprawie poinformowali kuratorium. – Sprawa elektronicznej rekrutacji do przedszkoli podlega organowi prowadzącemu, w tym wypadku miastu – stwierdza Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji w lubelskim Kuratorium Oświaty.

*imię zmienione

Gość
Ewa
ja
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drodzy rodzice 3 latków, rozumiem Wasze zdenerwowanie brakiem miejsc w przedszkolach dla Waszych dzieci lub znaczną odległością przedszkola od miejsca zamieszkania.My rodzice dzieci niepełnosprawnych mamy do dyspozycji tylko jedno przedszkole integracyjne i jedną szkołę specjalną, obie te jednostki położone są na oś. Orzechowa.Codziennie pokonujemy wiele kilometrów aby dowieść dziecko do przedszkola czy szkoły i jeszcze na rehabilitację. Jeździmy najczęściej autobusami miejskimi co i raz napotykamy na takie przeszkody jak wjechać wózkiem od autobusu który ma 3 schodki lub z niego wysiąść,albo pan kierowca stanie 0,5 metra od krawężnika.Nieraz łzy płyną po policzkach ale mówię sobie dasz radę i Wy też dacie radę.
Rozwiń
Ewa
Ewa (11 marca 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale przecież to jest logiczne , że jak 6 latki zostają w przedszkolu to zabraknie miejsc dla 3 latków . Przedszkola nie są z gumy . Sal jest tyle samo , miejsc tak samo . 

Oczywiście że przedszkola nie są z gumy, ale wystarczyło jak w innych miasta Polski Prezydencie zarezerwowali miejsca w przedszkolach prywatnych i młodsze dzieci tam pójdą od września, a rodzice mają zapewnioną przez Urzędy stałą opłatę taką jak w samorządowym. W Opolu Prezydent rozdaje wyprawki w wysokości 1000 zł. by tylko sześciolatki poszły do szkoły. Nie oszukujcie nas rodziców - samorząd za każdego ucznia dostanie 4200 zł., więc walczcie, by dzieci wysłać do szkoły i zwolnić miejsca maluchom,

Rozwiń
ja
ja (11 marca 2016 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A mówił gdzieś, że nie przyjmie 3-latków?

Ale przecież to jest logiczne , że jak 6 latki zostają w przedszkolu to zabraknie miejsc dla 3 latków . Przedszkola nie są z gumy . Sal jest tyle samo , miejsc tak samo . 

Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Białej po aferze lokalowej zostały urządzone lokale w których można zlokalizować oddział przedszkolny. Prezydent może także ogłosić przetarg na zorganizowanie oddziału 3 latków w przedszkolu niepubliczny i tym samym zostanie włączony do sieci przedszkoli z niższymi opłatami dla rodziców - wystarczy tylko chcieć. Panie Prezydencie życzę powodzenia
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypomnę słowa przedwyborcze Prezydenta Stefaniuka - "My nie damy sobie wmówić, że od samorządu niewiele zależy, że samorząd nie jest w stanie skutecznie walczyć z bezrobociem, że wójt, burmistrz, prezydent nie mogą znać się na rzeczach wielu. Od samorządu może zależeć bardzo wiele, bowiem może on mieć ogromny i pozytywny wpływ na najważniejsze sprawy mieszkańców." Czyli w mojej ocenie sprawy mieszkańców tym bardziej tych najmłodszych już Stefaniuka nie dotyczą? - podkreślał.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!