piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska i Radzyń Podlaski zbudują zakłady zagospodarowania odpadów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2010, 21:04

Na południowym Podlasiu trwa cicha rywalizacja o… przyszłe śmieci. W Białej Podlaskiej i Radzyniu Podlaskim już trwają przygotowania do budowy zakładów zagospodarowania odpadów, których zasięgi się pokrywają.

Na obrzeżach Białej Podlaskiej powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych w kraju zakładów utylizacyjnych. Koszt jego budowy wyniesie około 76 mln zł (bez VAT). Niestety, procedury związane z ogłaszanymi w biuletynie Komisji Europejskiej przetargami i wyłonieniem projektanta oraz wykonawcy potrwają dość długo.

– W połowie 2011 roku powinna ruszyć budowa. Oddanie do użytku nowoczesnego, pracującego pełną parą, obiektu nastąpi w czerwcu 2014 r. – mówi Zygmunt Król, prezes Bialskich Wodociągów i Kanalizacji.

Odpady z kilku powiatów będą trafiać do sortowni, gdzie zostaną przerobione na paliwo alternatywne lub biogaz. Biogaz powstały w tym procesie zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a kompost będzie używany do rekultywacji likwidowanych składowisk odpadów. Zakłada się, że zakład będzie wytwarzał rocznie około 4 tys. MWh ekologicznej energii elektrycznej i ponad 12 tys. ton paliwa.

Przetwórnia ma obsługiwać ponad 200 tys. mieszkańców Białej Podlaskiej, pow. bialskiego oraz niektórych gmin z powiatów: parczewskiego, łukowskiego i radzyńskiego.

Wśród gmin, z których śmieci mają trafiać do Białej Podlaskiej jest Kąkolewnica Wschodnia (pow. radzyński). Tymczasem na te śmieci liczą też radzyńskie władze powiatowe. Ma z nich korzystać Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach koło Radzynia Podlaskiego. Za kilka dni nastąpi podpisanie umowy o unijnym dofinansowaniu tej inwestycji.

Zarząd Województwa Lubelskiego już lutym podjął decyzję o dofinansowaniu projektu "Budowa zakładu zagospodarowania odpadów komunalnych Adamki”. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 25,6 mln zł, z tego dofinansowanie unijne to 19, 2 mln zł. Ponad 4,2 mln zł ma trafić na to zadanie z funduszu ochrony środowiska. Niewiele zatem zostanie do dopłacenia przez 16 gmin, które najpierw utworzyły związek komunalny do tej inwestycji, a następnie spółkę związku komunalnego. Radzyńska inwestycja nie będzie jednak tak nowoczesna jak bialska, gdyż nie będzie tam produkcji energii.

– Istotnie, należymy do radzyńskiego związku komunalnego, ale jeszcze nie rozstrzygnęliśmy, jaki będzie los naszych śmieci – mówi Jacek Piotr Zgorzałek, sekretarz gminy Kąkolewnica Wschodnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!