środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska. Miejska spółka nagrodzona za ekologię

Dodano: 6 listopada 2015, 14:30
Autor: (eb)

Miejska spółka Wod-Kan z nagrodą główną konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie”. Wyróżnienie odebrał prezes spółki Zygmunt Król (trzeci od lewej)/ (fot. mat. nadesłane)
Miejska spółka Wod-Kan z nagrodą główną konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie”. Wyróżnienie odebrał prezes spółki Zygmunt Król (trzeci od lewej)/ (fot. mat. nadesłane)

Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „Wod-Kan” z główną nagrodą konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Miejską spółkę z Białej Podlaskiej doceniono m.in. za wybudowanie instalacji ujmowania biogazu w oczyszczalni ścieków oraz wytwarzanie w kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, a także odzysk energii cieplnej zakumulowanej w ujmowanych jurajskich wodach głębinowych. Wod-Kan zdobył główną nagrodę w kategorii przedsiębiorstwo. Statuetki wręczono podczas gali Kongresu Envicon 2015 w Poznaniu.

– Naszą spółkę doceniono za dynamikę rozwoju, jakość świadczonych usług, efektywność działań i skuteczność w pozyskiwaniu funduszy europejskich na działania proekologiczne i prospołeczne, ale przede wszystkim za systematyczne budowanie idei Ecocity czyli miasta szczególnie przyjaznego ekologicznie – tłumaczy Zygmunt Król, prezes Wod-Kan. Na przestrzeni ostatniej dekady spółka zanotowała ponad 300-procentowy wzrost swoich aktywów. Jej przychody wzrosły o 95 proc. Cześć zysku Wod-Kan inwestował w przedsięwzięcia proekologiczne.

Chodzi m.in. o modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków, która zapewnia teraz bardzo wysoką redukcję zanieczyszczeń. Dzięki dotacji z Fundacji EKOFUNDUSZ udało się wybudować instalację ujmowania biogazu na oczyszczalni ścieków i wytwarzania w kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej.

– Kolejnym elementem jest odzysk energii cieplnej zakumulowanej w jurajskich wodach głębinowych. Zastosowane na obydwu ujęciach wody pompy ciepła o łącznej mocy około 365 kW pozwalają na pełne zaspokojenie potrzeb cieplnych obiektów stacji wodociągowych i większości pozostałych obiektów spółki – podkreśla prezes Król.

Z wykorzystaniem środków zewnętrznych spółka zrealizowała też projekt rozbudowy systemu wodociągowo-kanalizacyjnego miasta, tym samym zapewniając dostawy wody oraz odbiór i oczyszczenie ścieków dla 99 proc. mieszkańców Białej Podlaskiej.

– Bardzo ważnym osiągnięciem firmy w zakresie idei Ecocity jest pełne wyposażenie miejskiego systemu kanalizacji deszczowej w urządzenia oczyszczające ścieki opadowe i roztopowe – dodaje szef Wod-Kanu. Poza tym, w oparciu o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, spółka wybudowała Zakład Zagospodarowania Odpadów, który odbiera i przetwarza odpady od ok. 190 tys. mieszkańców Białej Podlaskiej i regionu.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 listopada 2015 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gratulacje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!