poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Wyburzą stary młyn, zbudują... market

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 marca 2011, 16:29

Oprócz młyna będzie wyburzony również budynek z waga oraz dom młynarza (Marek Pietrzela)
Oprócz młyna będzie wyburzony również budynek z waga oraz dom młynarza (Marek Pietrzela)

W Białej Podlaskiej rozpoczęła się rozbiórka starego młyna sprzed prawie 80. lat. Powstanie tam kolejny market. Mieszkańcy są wzburzeni, gdyż sądzili, że był to zabytek prawnie chroniony. Nie był…

O rozbiórce młyna poinformował nas internauta na forum Dziennika Wschodniego. Wczoraj na miejscu uwijała się już ekipa rozbiórkowa.

– Na razie montujemy maszyny. Rozbiórka potrwa ok. 2 miesięcy – powiedział Mieczysław Lipka, kierownik firmy Segromet z Sokołowa Podlaskiego. To ta firma zajęła się pracami.

Cezary Nowogrodzki, bialski regionalista, nie ukrywa żalu. – Dziwne, że nagle budynek, który powinien być zabytkiem, przestaje być chroniony. Ktoś powinien chronić takie obiekty. Niech urzędnicy wyjaśnią, dlaczego tak się stało, że jest wyburzany młyn. Pewnie zadziałała jakaś presja inwestorska. – mówi.

Oburzenia nie kryje również radny Stefan Konarski.

– To skandal. Zupełnie znika stara zabudowa miasta. Kiedyś pięknymi, drewnianymi dworkami zachwycał się prof. Zin. Nic z nich nie zostało. Wycięto też drzewa w centrum miasta. A teraz zburzony będzie zabytek kultury przemysłowej – podkreśla rozgoryczony Konarski.

Jan Maraśkiewicz, bialski konserwator zabytków, wyjaśnia, że zbudowany prawdopodobnie w 1927 r. okazały młyn przy ul. Piłsudskiego nie został wpisany do rejestru zabytków.

– Zabiegaliśmy o taki wpis, ale komisja przy wojewódzkim konserwatorze zabytków odmówiła wpisu. Zdaniem specjalistów, nie był to obiekt o szczególnych właściwościach architektonicznych. Był to przykład zabudowy przemysłowej o prostej konstrukcji. Mamy do niego oczywiście sentyment i pewne emocje. Wystąpiliśmy więc z pismem do Urzędu Miasta, proponując objęcie młyna ochroną konserwatorską poprzez dokonanie wpisu do gminnej ewidencji zabytków – podkreśla Maraśkiewicz.

Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta Białej Podlskiej przyznaje, że młyn nie jest i nigdy nie był obiektem zabytkowym, a więc w przypadku rozbiórki nie jest wymagana zgoda konserwatora ochrony zabytków.

– Projekt uchwały intencyjnej w sprawie powstania miejscowego planu przestrzennego był przygotowywany, ale w międzyczasie doszło do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na warunki zabudowy. Jak wynika ze złożonego wniosku, na tym terenie ma powstać obiekt handlowy o powierzchni do 2 tys. mkw. – informuje Szwed.

• A Wy, co sądzicie o wyburzeniu młyna?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 listopada 2016 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przecież cała Biała wie że rejestr zabytków powstał w 2010 roku a prezydent i konserwator wzięli za to dużą $$$ od S i M więc dopiero po wybużeniu młyna wszedł w życie w 2012 roku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!