poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska zaśmiecona reklamami. Kiedy to się zmieni?

Dodano: 6 kwietnia 2017, 16:33
Autor: Ewelina Burda

O ustawę krajobrazową i porządkowanie reklam w mieście pyta władze miasta radny Jerzy Sadowski. Urzędnicy na razie analizują i zbierają materiały na ten temat.

– W naszym mieście przybywa reklam. Na jakim etapie są prace związane z ustawą krajobrazową i uporządkowaniem reklam? – pytał na ostatniej sesji radny Jerzy Sadowski (AS Nasze Miasto Wspólne Dobro). – Rada miasta już od 2015 roku taką uchwałę powinna podjąć aby wprowadzić regulamin zamieszczania reklam w mieście. Czy w tym zakresie toczą się prace? – dopytywał jeszcze Sadowski.

– Faktycznie, widzimy że miasto jest zaśmiecone reklamami. Ale na razie jesteśmy na etapie przyglądania się jak to robią inne samorządy. Zbieramy materiały – odpowiada Adam Chodziński, zastępca prezydenta.

Zajmuje się tym Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa. – Na terenie miasta mamy opracowane plany miejscowe i część z nich ma zasady dotyczące reklam. Natomiast gdybyśmy podejmowali uchwałę „reklamową” dla całego miasta, ustalenia w planach miejscowych tracą ważność – tłumaczy Dorota Antonowicz, naczelnik tego wydziału i dodaje, że ustawa krajobrazowa daje możliwość wprowadzenia regulaminu nie tylko odnośnie reklam, ale również obiektów małej architektury i ogrodzeń.

– Obecnie śledzimy co się w tym temacie dzieje na terenie kraju, zbieramy materiały. Z całą pewnością centrum naszego miasta będzie wymagało jakichś odrębnych zapisów, a tereny zamieszkania innych. Z tą uchwałą wiążą się też opłaty reklamowe – zaznacza Antonowicz.

W Polsce w ubiegłym roku Ciechanów jako pierwsze miasto przyjął uchwałę porządkującą reklamy i wprowadził opłatę reklamową. Ciechanowska uchwała określa m.in. warunki oraz wyznacza miejsca, w których reklamy mogą się pojawiać. Zabrania na przykład ich instalowania na zabytkach, w strefie do 20 metrów od pomników przyrody, na terenach cmentarzy i ich ogrodzeniach, a także wzdłuż ulic w taki sposób, który zakłóca odczytanie znaków drogowych lub ogranicza widoczność kamer monitoringu miejskiego. Zapisy uchwały zabraniają też umieszczania reklam na drzewach, w szpalerach drzew oraz w sposób pogarszający warunki wegetacji roślin. Banery reklamowe nie mogą być rozpinane między obiektami budowlanymi, roślinnością, ogrodzeniami, barierami ochronnymi i ekranami akustycznymi.

– W kraju jak dotąd niewiele samorządów podjęło takie uchwały. W województwie lubelskim tylko gmina Baranów – podkreśla naczelnik z bialskiego magistratu.

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 kwietnia 2017 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polskie miasta i miasteczka mają zapuszczoną, zaniedbaną starą zabudowę (przede wszystkim drewnianą, miejską i chałupy, dwory i kamienice w miastach) za to ogrom reklam, kamienic nowym gargameli. Patrzę, ze najwięcej szpetnych płacht jest w mazowieckim, małopolskim. W innych krajach Europy nie ma tyle szpetoty. Tam nawet drzew się nie wycina jak w państwie PiS. U nas powinno się przy budowie ekspresowej (koniecznych) zachowywać jedną notkę drzew i kapliczek.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z trawą i zielem, które zarasta chodniki. Nikt o to nie dba, położyli kostkę i myślą że to już koniec? Jeszcze ze 2 lata i nie będzie można przejść.
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gościu z kim się na rozumy pomieniałeś nie ta klasa
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za dwa lata wiosna będzie wyglądała inaczej Prezydent Siłakiewicz na wiosnę zrobi porządki
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 02:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie tylko w Białej ale wszystkie PL miasta to ,,Bombaje''. W zachodniej europie nie ma takiej partyzantki pod tym względem. Porównajcie np. Zakopane do alpejskich miasteczek. Kto był tu i tu ten zapewne zauważył jak te reklamy szpecą nasz jakby nie patrzeć biedny ale piękny kraj. Budowle krajobrazy i zieleń powinna rzucać się w oczy a nie sztuczna ...biedronka albo mrówka na bilboardzie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!