Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 kwietnia 2021 r.
19:09

Białoruś likwiduje polską szkołę w Brześciu. "To świadczy o eskalacji konfliktu"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
8 4 A A
Wizyta uczniów i nauczycieli z Brześcia w Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej
Wizyta uczniów i nauczycieli z Brześcia w Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej (fot. Facebook)

W poniedziałek białoruski Sąd gospodarczy podjął decyzję o likwidacji polskiej szkoły w Brześciu. Jej wychowankowie odwiedzali często Białą Podlaską. Dyrektorka placówki Anna Paniszewa od 12 marca przebywa w areszcie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo nas zasmuciła i zmartwiła ta informacja – przyznaje Jolanta Mazuruk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej. Placówka od 2017 współpracowała z uczniami z Brześcia.

Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły. Powód? „Poważne naruszenie ustawodawstwa, które spowodowało uszczerbek na państwowych i społecznych interesach". Przypomnijmy, że 10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec dyrektorki szkoły Anny Paniszewej. Zarzuty to m.in. rzekoma „rehabilitacja nazizmu” oraz „wzniecanie waśni narodowej i religijnej”.

Bowiem, według prokuratury, 28 lutego w szkole zorganizowano „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży. Władze twierdzą, że doszło tam do wychwalania Romualda Rajsa „Burego”, odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 roku i śmierć cywili. Ale organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. Tego dnia zorganizowano tam uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

– Bardzo mnie zasmuciła ta informacja. To świadczy o eskalacji konfliktu, a nie jego normalizacji – zauważa poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), który miał okazję poznać Annę Paniszewę. – Oczywiście, jako członek polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej mam kontakt z ambasadorem Republiki Białoruś. Mogę wyrazić absolutną dezaprobatę dla takich działań władz białoruskich w stosunku do mniejszości polskiej – dodaje poseł.

Tej decyzji nie rozumie też dyrektor bialskiej szkoły. – Nasza współpraca bardzo dobrze się układała. Tamtejsi uczniowie i nauczyciele licznie nas odwiedzali. Organizowaliśmy wspólną integrację. Oni śpiewali u nas patriotyczne pieśni harcerskie – opowiada dyrektor Jolanta Mazuruk. – Podczas naszych wizyt w Brześciu woziliśmy uczniom polskie podręczniki i książki. Paliliśmy też znicze na grobach. Mieliśmy jeszcze plany co do kolejnych wizyt – przyznaje Mazuruk.

Z kolei poseł Robert Tyszkiewicz (PO), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, uważa, że polski rząd powinien „wreszcie ostro zareagować”. – Każdy funkcjonariusz reżimu, który uczestniczy w represjach, musi zostać objęty polskimi sankcjami. W przeciwnym razie szkoły polskie na Białorusi przestaną istnieć. Pora działać – podkreśla Tyszkiewicz.

W tej sprawie interweniował też prezydent Białej Podlaskiej. – Opierając się na partnerskich kontaktach naszych samorządów, zwróciłem się do pana Aleksandra Rogaczuka, Przewodniczącego Zarządu Miasta Brześć, ale także do pana Władimira Czuszewa, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o osobiste zainteresowanie się sytuacją i wsparcie środowiska Polaków prowadzących naukę języka polskiego i kultywujących polską tradycję – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk (PO), jednocześnie zauważając, że „w sprawach takich jak zatrzymanie pani dyrektor Paniszewej, rolę przewodnią odgrywają przedstawiciele dyplomacji państw”. – Trudno podejmować samorządowi inne działania, bowiem kreowanie polityki zagranicznej nie jest jego zadaniem i nie do jego przedstawicieli należy ingerencja w pracę powołanych w tym celu resortów i służb dyplomatycznych – stwierdza Litwiniuk.

Prezydent Andrzej Duda miał się spotkać we wtorek z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. Jednym z tematów miała być właśnie sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium