czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Bliżej niepełnosprawnych. Uczniowie będą jeździć wózkami po szkole

Dodano: 3 lutego 2016, 15:32
Autor: Ewelina Burda

Autorzy projektu „Otwarte drzwi?” :  Maciej Dedes, Karol Szutko, Kamil Zarzycki, Cezary Marciniuk. 11 i 12 lutego organizują w „platerce” akcję związaną z poruszaniem się na wózku inwalidzkim / fot. nadesłane
Autorzy projektu „Otwarte drzwi?” : Maciej Dedes, Karol Szutko, Kamil Zarzycki, Cezary Marciniuk. 11 i 12 lutego organizują w „platerce” akcję związaną z poruszaniem się na wózku inwalidzkim / fot. nadesłane

Jak się żyje niepełnosprawnym w Białej Podlaskiej? To pytanie zadają licealiści w ramach projektu „Otwarte drzwi?”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Chcemy zwrócić uwagę naszych rówieśników na codzienne problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi Maciej Dedes z II LO im. E. Plater. – Okazuje się, że nie tylko złe rozwiązania architektoniczne są problemem niepełnosprawnych. To również brak pomocy ze strony innych – dodaje licealista.

Dlatego razem z kolegami - Karolem Szutko, Cezarym Marciniukiem i Kamilem Zarzyckim postanowili w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przygotować projekt „Otwarte drzwi?”. – W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych. Czasami dotyczy to również budynków publicznych. Staramy się to dokumentować, robiąc zdjęcia – podkreśla Maciej. Zamieszczają je na stronie na Facebooku.

– Przeprowadziliśmy też ankiety, zarówno wśród niepełnosprawnych, jak i naszych rówieśników- podkreśla licealista. Z ankiet wynika m.in. że zdaniem niepełnosprawnych miejska infrastruktura w Białej Podlaskiej raczej im nie sprzyja. – Chcemy aby nasi koledzy sami przekonali się że wcale nie tak łatwo poruszać się na wózku inwalidzkim. Dlatego wypożyczyliśmy 5 wózków z Caritasu. 11 i 12 lutego każdy chętny będzie mógł spróbować wjechać podjazdem do naszej szkoły, później po korytarzach i do sal lekcyjnych – zapowiada Maciej Dedes.

Akcję będą przeprowadzać od godz. 9 do 13.  – A na początku marca organizujemy spotkanie na które zapraszamy również osoby niepełnosprawne, które opowiedzą o swoich doświadczeniach. Uczniowie naszej szkoły będą mogli  z nimi porozmawiać – zapewnia licealista z „platerki”.

Autorzy projektu zachęcają też mieszkańców aby przyjrzeli się miejskiej infrastrukturze z perspektywy niepełnosprawnych i podsyłali zdjęcia na e-mail:  otwartedrzwiprojekt@gmail.com. Licealiści opublikują fotografie na swojej stronie na Facebooku.

Zadaniem uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii”, w której biorą udział uczniowie z II LO,  jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Wszyscy dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Natomiast w kwietniu 2016 r. odbędzie się wielki finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!