sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bliżej niepełnosprawnych. Uczniowie będą jeździć wózkami po szkole

Dodano: 3 lutego 2016, 15:32
Autor: Ewelina Burda

Autorzy projektu „Otwarte drzwi?” :  Maciej Dedes, Karol Szutko, Kamil Zarzycki, Cezary Marciniuk. 11 i 12 lutego organizują w „platerce” akcję związaną z poruszaniem się na wózku inwalidzkim / fot. nadesłane
Autorzy projektu „Otwarte drzwi?” : Maciej Dedes, Karol Szutko, Kamil Zarzycki, Cezary Marciniuk. 11 i 12 lutego organizują w „platerce” akcję związaną z poruszaniem się na wózku inwalidzkim / fot. nadesłane

Jak się żyje niepełnosprawnym w Białej Podlaskiej? To pytanie zadają licealiści w ramach projektu „Otwarte drzwi?”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Chcemy zwrócić uwagę naszych rówieśników na codzienne problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi Maciej Dedes z II LO im. E. Plater. – Okazuje się, że nie tylko złe rozwiązania architektoniczne są problemem niepełnosprawnych. To również brak pomocy ze strony innych – dodaje licealista.

Dlatego razem z kolegami - Karolem Szutko, Cezarym Marciniukiem i Kamilem Zarzyckim postanowili w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” przygotować projekt „Otwarte drzwi?”. – W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych. Czasami dotyczy to również budynków publicznych. Staramy się to dokumentować, robiąc zdjęcia – podkreśla Maciej. Zamieszczają je na stronie na Facebooku.

– Przeprowadziliśmy też ankiety, zarówno wśród niepełnosprawnych, jak i naszych rówieśników- podkreśla licealista. Z ankiet wynika m.in. że zdaniem niepełnosprawnych miejska infrastruktura w Białej Podlaskiej raczej im nie sprzyja. – Chcemy aby nasi koledzy sami przekonali się że wcale nie tak łatwo poruszać się na wózku inwalidzkim. Dlatego wypożyczyliśmy 5 wózków z Caritasu. 11 i 12 lutego każdy chętny będzie mógł spróbować wjechać podjazdem do naszej szkoły, później po korytarzach i do sal lekcyjnych – zapowiada Maciej Dedes.

Akcję będą przeprowadzać od godz. 9 do 13.  – A na początku marca organizujemy spotkanie na które zapraszamy również osoby niepełnosprawne, które opowiedzą o swoich doświadczeniach. Uczniowie naszej szkoły będą mogli  z nimi porozmawiać – zapewnia licealista z „platerki”.

Autorzy projektu zachęcają też mieszkańców aby przyjrzeli się miejskiej infrastrukturze z perspektywy niepełnosprawnych i podsyłali zdjęcia na e-mail:  otwartedrzwiprojekt@gmail.com. Licealiści opublikują fotografie na swojej stronie na Facebooku.

Zadaniem uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii”, w której biorą udział uczniowie z II LO,  jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Wszyscy dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Natomiast w kwietniu 2016 r. odbędzie się wielki finał programu, podczas którego zostaną nagrodzone najlepsze projekty.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!