wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Chcą zmienić ustawę o emeryturach i rentach. Zbierają podpisy

Dodano: 12 marca 2016, 13:54
Autor: eb

W Białej Podlaskiej zawiązał się komitet, który chce zmienić ustawę o emeryturach i rentach.

– Chodzi o zmianę dotychczasowej procedury przyznawania świadczeń – tłumaczy doradca prawny Dariusz Daczkowski. – Obecna procedura przyznawania rent i emerytur jest dla petenta swoistym wilczym dołem.

Aby komitet inicjatywy ustawodawczej nabrał mocy prawnej, jego członkowie muszą zebrać tysiąc podpisów, które przekażą Marszałkowi Sejmu. Później będą mieć 3 miesiące na zebranie blisko 100 tys. podpisów pod proponowanym projektem ustawy.

Chodzi o to, by tryb przyznawania rent czy emerytur był związany z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Teraz emeryci i renciści muszą się mierzyć z Kodeksem Postępowania Cywilnego.

– Zmiana ma ułatwić dochodzenie świadczeń i zobowiązać ZUS do starannej oceny stanu zdrowia czy też innych istotnych w sprawie okoliczności. Celem jest też wyrównanie szans w walce o świadczenia, którą obywatel musi stoczyć przed organem ZUS – tłumaczy Daczkowski.

Jego zdaniem, KPA jest bardziej przyjazny dla emerytów czy rencistów, a KPC wystawia „ludzi do bicia”. – To problem dotyczący osób, które powinny być chronione przez państwo – dodaje Andrzej Kucharczuk, również członek komitetu inicjatywy ustawodawczej.

– Czasami nie jesteśmy w stanie pomóc ludziom. Potrzeba zmiany ustawy – przekonuje Daczkowski.

Podpisy można składać w kancelarii prawnej przy ul. Brzeskiej 41, pok. 201 w Białej Podlaskiej.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska prawo emerytura renta
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2016 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W końcu ktoś zainteresował się tą najbardziej upokarzaną przez ZUS grupa społeczną. Miałam w rodzinie przypadek starcia z lekarzami orzecznikami ZUS, którzy w upokarzający sposób, z gwiazd pisali jako biegli opinie w sprawie zdolności do wykonywania pracy osobie (w zawodzie budowlanym), która poruszała się na wózku inwalidzkim. Ciocia nie miała sił walczyć o swoje w sadzie. Zmarła w poczuciu krzywdy i wielkiej niesprawiedliwości ze strony Państwa, a raczej niekompetentnych ( a może specjalnie szkolonych)urzędników. Jestem pewna, że jej śmierć przyspieszyły te opisane powyżej okoliczności, bardzo cierpiała z tego powodu ponieważ całe życie bardzo często pracowała.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2016 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas zmienic zasade ze lekarze orzecznicy sa oplacani przez ZUS. Przeciez to nienormalne. Najbiedniesza grupa jaka sa emeryci i rencisci potrzebuja wsparcia bo sami nie sa w stanie upomniec sie o swoje. Czy emeryta stac na bilet aby pojechac na manifestacje ?
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2016 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najwyższy czas zmienić ustawę o emeryturach i rentach, gdyż ta najsłabsza grupa społeczna w Polsce jest bardzo źle traktowana przez wszystkie polskie rządy jakie do tej pory rządziły. Jest to najbiedniejsza i najbardziej schorowana grupa. Ta grupa jest potrzebna politykom tylko podczas wyborów, a później o niej zapominają. Bardzo dobrze się stało, że ktoś się zainteresował, że powstał taki komitet. Takie komitety powinny powstawać nie tylko w Białej Podlaskiej, ale w całej Polsce. Tak trzymać a będziecie mieli wielu zwolenników.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2016 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co ten temat ma do powiedzenia KOD? Nowoczesna? PO? SLD? PSL? PiS? Warto byłoby zapytać przedstawicieli tych "miłośników społeczeństwa".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!