sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Chciała przewieźć monety z XVI i XVII w. przez granicę w Terespolu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2013, 11:50

"Łezki”* z przełomu XVI/XVII w. (Izba Celna w Białej Podlaskiej)
\"Łezki”* z przełomu XVI/XVII w. (Izba Celna w Białej Podlaskiej)

Pochodzące z XVI i XVII wieku monety znaleźli funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Białorusią w Terespolu. Białorusinka, która chciała je przewieźć odmówiła składania zeznań.

Podróżująca oplem na białoruskich numerach rejestracyjnych 48-letnia Nadzieja S. próbowała przewieźć przez granicę blisko 300 pochodzących sprzed kilku wieków monet.

Okazy numizmatyczne - w tym 233 kopiejki rosyjskie (tzw. "łezki”* z przełomu XVI/XVII w.), 51 monet polskich z przełomu XVI/ XVII oraz z początku XVII wieku, a także 10 datowanych na I poł. XVII wieku ortów** Zygmunta III Wazy -Białorusinka schowała w bagażu podręcznym.

- Wszystkie monety noszą cechy autentycznych i są wybite prawdopodobnie ze srebra. Celnicy oszacowali ich wartość rynkową na ponad 8 tys. zł. Zdecydowanie większa jest natomiast historyczna wartość znaleziska. Tę jednak będzie musiał ocenić rzeczoznawca - informuje Marzena Siemieniuk, rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Według obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej przepisów nie jest wymagane pozwolenie na przywóz przedmiotów zabytkowych oraz kolekcji numizmatycznych, istnieje jednak obowiązek zgłoszenia tego typu towaru podczas kontroli na granicy i opłacenia należności. Gdyby więc podróżna zgłosiła monety przy odprawie celnej, uniknęłaby kłopotów.

Przeciwko kobiecie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary grzywny 48-latka wpłaciła 1,5 tys. zł, odmówiła jednak składania jakichkolwiek wyjaśnień w sprawie. Postępowanie prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

Co to za monety?

*Łezki - to monety o nominale kopiejki lub diengi. Łezki (zwane tak, bo kształtem przypominają łzę) były bite ze srebrnego drutu do końca XVII wieku. Mogły też być cięte z rubla. Kopiejki łezki z reguły warte są ok 15-40 zł, rzadsze odmiany mogą być warte więcej.

**Orty - nazwa ta pochodzi od niemieckiego Orth oznaczającego czwartą część jakiejś całości, w tym przypadku talara. Orty są po prostu ćwierć talarami. Pierwsze polskie orty wybito w 1608 r. za Zygmunta III Wazy w mennicy gdańskiej. Te z pierwszego rocznika są niezwykle rzadkie i niedostępne dla nawet zasobnych kolekcjonerów - nie pojawiają się w handlu. Na aukcjach numizmatycznych orty Zygmunta III Wazy, jeśli są zachowane w dobrym stanie, dochodzą nawet do ceny 900 zł za sztukę.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!