sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Jest porozumienie z Rosją. Ciężarówki mogą jechać

Dodano: 4 kwietnia 2016, 21:51
Autor: Ewelina Burda

Na początku lutego na spotkanie z wiceministrem do Grabanowa pod Białą Podlaską przyjechało blisko 100 przedstawicieli firm transportowych z całej Polski, fot. Ewelina Burda
Na początku lutego na spotkanie z wiceministrem do Grabanowa pod Białą Podlaską przyjechało blisko 100 przedstawicieli firm transportowych z całej Polski, fot. Ewelina Burda

Jest porozumienie z Rosją w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych. Po kilku miesiącach negocjacji, Polska otrzymała 170 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 30 tys. na przewozy do krajów trzecich

Porozumienie jest trudnym kompromisem, ale oddala widmo blokady transportu międzynarodowego między Polską a Rosją – powiedział w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Wtedy doszło do podpisania dokumentu z wiceministrem transportu Federacji Rosyjskiej, Nikołajem Asaułem. Polska otrzyma 170 tysięcy zezwoleń, w tym 30 tysięcy na przewozy z i do krajów trzecich. Mają być ważne do końca tego roku. Z kolei strona rosyjska także otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy tranzytowe.

Dotychczas niewykorzystane zezwolenia, które przydzielono na mocy tymczasowego porozumienia zawartego w lutym, także zachowują swoją ważność. 

– Strona rosyjska zobowiązała się do zmiany rozporządzeń, które eliminowały polskich przewoźników z rynku rosyjskiego. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że warunki prowadzenia działalności transportowej przez polskie firmy na terenie Rosji nie pogorszą się – powiedział po podpisaniu porozumienia wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

– Branża dobrze przyjmuje warunki porozumienia. To 3 miesiące walki. Wszyscy są zmęczeni. Rozmowy były długie, ale efektywne – podkreśla Jarosław Jakoniuk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników w Białej Podlaskiej, który uczestniczył w negocjacjach. – Ważne są warunki wykonywania tych przewozów. Strona rosyjska zgodziła się zmienić swoje wewnętrzne rozporządzenie. To, które obowiązywało do tej pory, praktycznie eliminowało nas z przewozów. Mogliśmy realizować tylko 20 proc. tego, co wcześniej.

Obie strony rządowe będą jeszcze pracować nad zmianą długofalowej umowy w sprawie transportu między Polską i Rosją, bo ta obecnie obowiązująca została podpisana 20 lat temu. – Rosjanie zaproponowali, abyśmy napisali nowy projekt umowy. To dobry gest z ich strony – ocenia prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników w Białej Podlaskiej. 

Przy okazji podpisania porozumienia, powołano też polsko-rosyjską grupę interwencyjną. Będzie się zajmować rozwiązywaniem konkretnych problemów przewoźników, np. z policją czy służbami kontroli transportu. 

Ze 156 tysiącami ciężarówek Polska jest liderem transportu międzynarodowego w Europie.

Czytaj więcej o: Rosja transport
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 kwietnia 2016 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
godzina śmierci zbliża się nieuchronnie dla każdego. Rosjanie znaleźli lek na impulsywność. Zrozumieli więc, że nie warto jest zadzierać z niewolnikami polskimi. Właścicielom RP Rosja nie podskoczy. Decydenci nie chcą przywitać kostuchy w hańbie. Dlatego wolna jest droga dla ciężarówek.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2016 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska nie otrzymała tylko wzięła TO CO CHCIAŁA, otrzymała to Rosja bez tej umowy żaden tir nie wyjechałby od nich na zachód chyba że na promie po Bałtyku. Kolejny sukces nowego rządu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!