wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Coraz więcej paczek z Chin do Polski. Będzie duża inwestycja przy granicy

Autor: Ewelina Burda

Rejon przeładunkowy w Małaszewiczach (gm. Terespol) przejdzie przebudowę. Spółka Cargotor z grupy PKP Cargo i Systra podpisały właśnie umowę na projekt budowlany.

Chodzi o sprawniejszy transport towarów oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego w tym miejscu.

– To dla nas priorytetowe przedsięwzięcie w najbliższych latach. Projekt, z którym wiążemy wielkie nadzieje – nie ukrywa Jacek Rutkowski, prezes zarządu Cargotor. – Rejon przeładunkowy Małaszewicze jest kluczowym miejscem na logistycznej mapie Europy, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy projekt Nowego Jedwabnego Szlaku przeszedł z fazy planowania do fazy faktycznej realizacji i niezwykle dynamicznie się rozwija. Modernizacja jest konieczna, aby czas transportu koleją z i do Azji był atrakcyjny dla przedsiębiorców – tłumaczy prezes Cargotoru.

Umowa z firmą Systra jest drugim największym kontraktem podpisanym przez polski oddział tej spółki w tym roku. – Dla nas będzie to bardzo wymagający, ale jednocześnie jeden z najciekawszych projektów realizowanych w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że nasza praca realnie przyczyni się do wzrostu znaczenia tego regionu – zaznacza z kolei Małgorzata Nowakowska-Cicio, zastępca dyrektora oddziału Systra w Polsce.

Wartość tej inwestycji to ponad 6 mln zł. W 85 proc. jest dofinansowana ze środków unijnych. PKP Cargo chce także współpracować z kolejami białoruskimi przy Nowym Jedwabnym Szlaku. Była o tym mowa podczas Białoruskiego Tygodnia Transportowego w Mińsku . – Przewozy intermodalne między Chinami a Polską i Europą Zachodnią dynamicznie rosną. PKP Cargo jest do tych wyzwań w zakresie organizacyjnym i technologicznym dobrze przygotowane – podkreśla prezes Maciej Libiszewski.

Wzrost przewozu towarów z Chin to duże wyzwanie dla europejskich przewoźników, przede wszystkim pod względem logistycznym. – W Polsce widzimy już, co się dzieje, widzimy, że korkuje się granica polsko-białoruska. Od dawna postulujemy budowanie nie tylko nowych autostrad i dróg szybkiego ruchu, ale również nowych linii kolejowych – zaznacza Libiszewski.

Przypomnijmy, że o współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku może już mówić Poczta Polska, która podpisała porozumienie ze swoim chińskim odpowiednikiem. Będzie transportować przesyłki z Chin w porcie przeładunkowym w Małaszewiczach do blisko 30 europejskich krajów.

Położenie przy Szlaku chce też wykorzystać Biała Podlaska. Na terenie podstrefy ekonomicznej miałoby powstać centrum logistyczne.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 października 2017 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co sie martwita ,paczki z chin z kitajskim trującym plastikiem spowodują zniszczenie całych hektarów Polski na podobienstwo czernobyla, ostatnio te lalki dla dzieci były tylko zapowiedzią tego gó.na z kraju środka które nas czeka ,super,co jeszcze małpo z broszką nam zapodasz?
Rozwiń
Gość
Gość (20 października 2017 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, czy centrum logistyczne na terenie podstrefy ekonomicznej miałoby powstać, dlatego, że się obaliło i leży? Mniejsza o większość, niech ,,powstaje'' . Ale, jak nie ,,powstanie'', to ojców i matki założycielki podstrefy zapakujemy w Małaszewiczach na wagon i wyślemy ich razem z jedwabnymi geszeftami Jedwabnym Szlakiem do ChRL bez prawa powrotu.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2017 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak co trzecia paczka zaginie a co druga będzie tak opóźniona, że kupujący wystąpi o refund, to zakupy w Chinach są już dla nas skończone
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2017 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie damy rady. Trzeba ustawić wzdłuż granicy kółko różańcowe bo chinczyki nas zaleja, rozdepcza, zasypia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!