Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 listopada 2017 r.
17:49

Czeczeni przed sądem. "Nie biłem, nie kopałem"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 6 A A

W środę w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej ruszył proces Czeczenów oskarżonych o napaść na funkcjonariuszy Straży Granicznej. – Popryskali mnie po twarzy gazem. Jeden z nich wgniatał mi głowę kolanem. Nie biłem, nie kopałem, nie groziłem, mogłem tylko krzyczeć – tak opisuje to zdarzenie jeden oskarżonych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tej sprawie status pokrzywdzonych ma aż 10 pograniczników. Chodzi o zajście, do którego doszło 6 kwietnia, ok. godz. 3 w nocy w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Według relacji Straży Granicznej, w trakcie deportacji 21-letniej Czeczenki i dwojga jej dzieci „kilka osób przebywających w ośrodku utrudniało funkcjonariuszom wykonywanie czynności”.

Z aktu oskarżenia wynika, że cudzoziemcy mieli szarpać, uderzać pięściami i kopać pograniczników, a także grozić im pozbawieniem życia. Dukvakhanowi T. i jego dwóm synom, Mokhamadowi-Ali T. i Turpalowi - Ali T. grozi do 10 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznają się winy, odmówili składania wyjaśnień. W środę ani prokurator Rafał Litwiniuk ani obecni na sali strażnicy nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. 

Tymczasem z przywołanych w środę zeznań ojca i jego dwóch synów wyłania się zupełnie inny obraz zdarzeń. – Ok. godz. 3 w nocy usłyszałem szum i głośny krzyk kobiety wołającej o pomoc. Podszedłem do drzwi, chciałem je otworzyć, ale ktoś je trzymał z drugiej strony. Powiedziałem synowi żeby zadzwonił na policję. Pukałem w drzwi i pytałem co się dzieje, ale nikt mi nie odpowiedział. Gdybym wiedział, że chodzi o deportację kobiety, nie wtrącałbym się – cytował zeznania Dukvakhana T. sędzia Piotr Pietraszek.

– Kiedy drzwi się otworzyły, na korytarzu zobaczyłem wiele osób w maskach. Popryskali mnie po twarzy gazem. Położyli na podłodze na korytarzu. Nie byłem agresywny. Ręce do tyłu wziąłem, oni mi założyli kajdanki. Jeden z nich wgniatał mi głowę swoim kolanem. Nie mogłem oddychać. Kopali mnie. Później zaprowadzili do izolatki na 48 godzin. Nie biłem, nie uderzałem, nie kopałem, nie groziłem, mogłem tylko krzyczeć.

Podobne zeznania złożyli synowie Dukvakhana T., podkreślając że nie byli agresywni, a nawet bali się, że nie przeżyją, bo nie mogli oddychać przez gaz. Pogranicznicy w środę nie zeznawali, ale na sali rozpraw komentowali między sobą, że oskarżeni mówią „o jakiejś innej akcji, na pewno nie tej z kwietnia”.

Obrońca oskarżonych adwokat Marek Siudowski: – Przy tak dynamicznym przebiegu całego zdarzenia ich relacje są wyjątkowo spójne. A były one składane kiedy panowie byli izolowani i nie kontaktowali się ze sobą – podkreśla.

Świadkiem w sprawie jest m.in. Maria Książak psycholog z Polskiego Ośrodka Rehabilitacji Ofiar Tortur i Fundacji Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna. – Ci panowie byli ofiarami strasznych tortur. Uciekli do Polski aby prosić o ochronę międzynarodową. Nawet domniemane ofiary tortur nie powinny być umieszczane w ośrodkach strzeżonych, a oni byli przez pół roku w takim ośrodku w Białej Podlaskiej – podkreśla Książak. – Tortury i detencja zrobiły duże spustoszenie w ich psychice. Teraz są poddani terapii i leczeniu psychiatrycznemu – dodaje psycholog.

Kolejna rozprawa odbędzie się 15 stycznia. Rozprawę śledzi, oprócz mediów, wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych, m.in. ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polak / 30 listopada 2017 o 20:04
Jeżeli człowiek ma być wdalony z Polski to się broni, a w jaki sposób to zależy od jego wychowania,  nabytych wartości czy też własnej kultury. Jak może się zachowywać człowiek wychowany w kulturze islamskiej,  tak właśnie jak w opisywanym zdarzeniu. Tym obroncom Czeczenow proponuję przenieść się do Czeczenii i po powrocie do Polski dopiero możemy porozmawiać o ich kulturze i zachowaniach.  
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 11:12
Według islamu oni mogą kłamać w każdej sprawie i zostaną z tego rozgrzeszeni. Nie wierzyć w żadne ich słowo!!!! Powinni dostać odsiadkę i dozywotni zakaz wjazdu do Polski !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 09:05
dać wiarę Czeczeńcom to tak jakby zaufać Tuskowi, ale ile razy można dawać się okłamywać?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:41
Wsadzić to muzułmańskie bydło na 10 lat! Szkoda, że nie można więcej. Jak pozwolimy im na za wiel to będziemy mieć sceny z francji, szwecji, belgii itp. Będą gwałcić kobiety i niepełnoletnie dzieci a w policję będą rzucać koktajlami mołotowa. Muzułmanie zawsze lansują się na ofiary ale to oni są bandytami. A ta głupia baba Maria Książak niech weźmie młotek i pie.rd.ol.nie się w głowę. W czeczenii nie ma wojny więc niech puste babsko nie gada bzdur, że oni uciekali bo nie mieli przed czym uciekać. Głupich nie sieją, sami sie rodzą. Dobrze ktoś tu widzę napisał - Helsińska Fundacja nawet Adolfa by broniła a nawet i samego stalina czy che gewarę.
Wsadzić to muzułmańskie bydło na 10 lat! Szkoda, że nie można więcej. Jak pozwolimy im na za wiel to będziemy mieć sceny z francji, szwecji, belgii itp. Będą gwałcić kobiety i niepełnoletnie dzieci a w policję będą rzucać koktajlami mołotowa. Muzułmanie zawsze lansują się na ofiary ale to oni są bandytami. A ta głupia baba Maria Książak niech weźmie młotek i pie.rd.ol.nie się w głowę. W czeczenii nie ma wojny więc niech puste babsko nie gada bzdur, że oni uciekali bo nie mieli przed czym uciekać. Głupich nie sieją, sami sie rodzą. Dobrze kto... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:19
Helsińska Fundacja nawet Adolfa by broniła.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:19
My ich tu nie chcemy!
Avatar
Polak / 30 listopada 2017 o 20:04
Jeżeli człowiek ma być wdalony z Polski to się broni, a w jaki sposób to zależy od jego wychowania,  nabytych wartości czy też własnej kultury. Jak może się zachowywać człowiek wychowany w kulturze islamskiej,  tak właśnie jak w opisywanym zdarzeniu. Tym obroncom Czeczenow proponuję przenieść się do Czeczenii i po powrocie do Polski dopiero możemy porozmawiać o ich kulturze i zachowaniach.  
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 11:12
Według islamu oni mogą kłamać w każdej sprawie i zostaną z tego rozgrzeszeni. Nie wierzyć w żadne ich słowo!!!! Powinni dostać odsiadkę i dozywotni zakaz wjazdu do Polski !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2017 o 09:05
dać wiarę Czeczeńcom to tak jakby zaufać Tuskowi, ale ile razy można dawać się okłamywać?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:41
Wsadzić to muzułmańskie bydło na 10 lat! Szkoda, że nie można więcej. Jak pozwolimy im na za wiel to będziemy mieć sceny z francji, szwecji, belgii itp. Będą gwałcić kobiety i niepełnoletnie dzieci a w policję będą rzucać koktajlami mołotowa. Muzułmanie zawsze lansują się na ofiary ale to oni są bandytami. A ta głupia baba Maria Książak niech weźmie młotek i pie.rd.ol.nie się w głowę. W czeczenii nie ma wojny więc niech puste babsko nie gada bzdur, że oni uciekali bo nie mieli przed czym uciekać. Głupich nie sieją, sami sie rodzą. Dobrze ktoś tu widzę napisał - Helsińska Fundacja nawet Adolfa by broniła a nawet i samego stalina czy che gewarę.
Wsadzić to muzułmańskie bydło na 10 lat! Szkoda, że nie można więcej. Jak pozwolimy im na za wiel to będziemy mieć sceny z francji, szwecji, belgii itp. Będą gwałcić kobiety i niepełnoletnie dzieci a w policję będą rzucać koktajlami mołotowa. Muzułmanie zawsze lansują się na ofiary ale to oni są bandytami. A ta głupia baba Maria Książak niech weźmie młotek i pie.rd.ol.nie się w głowę. W czeczenii nie ma wojny więc niech puste babsko nie gada bzdur, że oni uciekali bo nie mieli przed czym uciekać. Głupich nie sieją, sami sie rodzą. Dobrze kto... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:19
Helsińska Fundacja nawet Adolfa by broniła.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 18:19
My ich tu nie chcemy!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 24

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 14

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 12

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 109 7

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 8 2

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!