sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Czytelniczka: Za mało nauczycieli w przedszkolu. "Takie są normy"

Autor: Ewelina Burda

Jeden nauczyciel na 25 dzieci to w przedszkolu za mało – skarży się nam czytelniczka z gminy Krzywda. – Spełniamy wszystkie normy – zapewniają z kolei władze gminy w pow. łukowskim

Sprawa przedszkolaków została poruszona na ostatniej sesji rady gminy. – Najwięcej emocji wzbudziły nasze przedszkola. Bo w placówkach na terenie gminy liczba opiekunów jest nieadekwatna do liczby dzieci. Na przykład w Fiukówce jest jedna opiekunka na 25 przedszkolaków – opowiada nam czytelniczka. – W takiej sytuacji przedszkolanka nie może wyjść z dziećmi na dwór, aby skorzystać z placu zabaw, nie mówiąc już o skorzystaniu z toalety. Gmina ma ciężki orzech do zgryzienia – uważa nasza czytelniczka.

Dodaje, że dofinansowanie przedszkoli „zaprocentuje prawidłowym rozwojem naszych dzieci, które są przecież przyszłością narodu”.

Na terenie 10-tysięcznej gminy Krzywda w powiecie łukowskim działa 8 oddziałów przedszkolnych. Trzy z nich znajdują się w największym zespole szkół w Krzywdzie. Oddziały powstały w gminie trzy lata temu.

– Spełniamy wszystkie standardy Ministerstwa Edukacji Narodowej – zapewnia wójt Jerzy Kędra. – Przepisy pozwalają na to, aby na 25 dzieci był jeden opiekun. Poza tym podstawa programowa jest realizowana, nauczyciele mają odpowiednie przygotowanie, sale spełniają warunki – wylicza wójt. – Owszem, rodzice może chcą, aby wprowadzić dodatkowych nauczycieli, ale dla nas to kolejne etaty, a dzisiaj nas na to nie stać – nie ukrywa Jerzy Kędra. – Gmina i tak dokłada już 5,5 mln do oświaty – precyzuje.

Jego zdaniem, sytuację mogą poprawić nauczyciele-stażyści. – Ale teraz jest początek roku, w tym momencie umowy ze stażystami już się skończyły – przyznaje.

Sprawie przyjrzą się jeszcze radni. – Gmina kieruje się względami finansowymi i prawnymi. Nasze państwo pozwala, aby na 25 dzieci był jeden opiekun. Ale sam, jako nauczyciel, widzę, że problem w gminie jest – potwierdza Paweł Mroczek, przewodniczący rady gminy. – W oddziałach są nawet trzylatki. Rodzice narzekają, że dzieci same muszą np. do łazienki chodzić, a w zespołach szkół są przecież starsi uczniowie, gimnazjaliści – zauważa Mroczek. – Dlatego zamierzamy w ramach komisji oświaty zebrać się, aby to przedyskutować. Chcemy ten problem rozwiązać, aby poprawić sytuację dzieci, a jednocześnie nie nadwyrężyć budżetu gminy – podkreśla przewodniczący. Gmina Krzywda dysponuje 33-milionowym budżetem.

Będzie dom dla seniorów

Z myślą o seniorach w gminie Krzywda powstanie Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów. Wszystko dzięki rządowemu programowi „Senior-Wigor”. Placówka będzie funkcjonować w budynku po byłej szkole w Anielinie. Ale obiekt najpierw trzeba zmodernizować. Na ten cel i wyposażenie gmina dostała 250 tys. zł ministerialnego dofinansowania. – W sumie inwestycja pochłonie blisko 800 tys. zł – precyzuje wójt Jerzy Kędra. – Musieliśmy dołożyć z własnej kasy. Do końca tego roku obiekt ma być już gotowy – zapowiada wójt. W przyszłości gmina chce przekształcić Dzienny Dom Pobytu w dom pomocy społecznej.

Czytaj więcej o: dzieci przedszkole
Gość
Gość
crx
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2015 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedna pani na 25 uczniów to w szkole a nie w przedszkolu, tam 2 to powinna być norma by gdy jedna idzie z 3 -4 latkiem do łazienki to druga zostaje z reszta lub na spacerze jedna z przodu druga na końcu grupy bo nie wyobrażam by jedna mogła ogarnąć całą grupę a gdy coś się stanie to przedszkolanka zostanie ukarana a nie władze gminy.
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinna być jakaś pomoc tak jak jak jest w przedszkolach miejskich. Tzw pomoc oddziałowa, nie musi to być kolejny nauczyciel.
Rozwiń
crx
crx (2 października 2015 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cóż za marnowanie żywności na zdjęciu...

To nie żywność,  tylko pasza dla istot dwunożnych. Żywność to trzeba kupować na wioskach nie skażonych chemią i propagandą , która zmierza do wyniszczenia tego narodu!!!

Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U nas w szkole jest to samo jedna Pani na 20 dzieci (grupa 3-4 latków) a gmina umywa ręce. pani wychodzi z dziećmi na plac zabaw i na spacery tylko czekać aż stanie się jakieś nieszczęście, bo przecież nie ma oczu z tyłu głowy - dramat.
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieci są nie tylko przyszłością narodu, ale wielu narodów - Anglików, Niemców, Norwegów , a szczególnie dziewczynki... Nie bójmy się tej brutalnej prawdy i rzeczywistości stworzonej przez solidaruchów i niektórych księży !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!