sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dariusz Stefaniuk już po zaprzysiężeniu. Biała Podlaska ma nowego prezydenta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2014, 20:15
Autor: Ewelina Burda

Nowy prezydent Białej Podlaskiej zaprzysiężony. W piątek Dariusz Stefaniuk (PiS) złożył ślubowanie, a radni obniżyli mu prezydencką pensję. Jeszcze nieoficjalnie, ale prezydent ujawnił już nazwiska swoich zastępców.

Po 16 latach rządzenia miastem, ze stanowiskiem pożegnał się Andrzej Czapski. - Zdaję sobie sprawę, że nie ustrzegłem się błędów i pomyłek. Ale uważam, ze zostawiam miasto nieźle urządzone, z perspektywami - mówił w piątek Czapski, przekazując Stefaniukowi insygnia prezydenckiej władzy. - Zostawiam miasto prezydentowi, który jest młody i pełen dynamiki, który ma projekt na miasto - dodał ustępujący prezydent. W swoim pierwszym wystąpieniu na piątkowej radzie miasta, Dariusz Stefaniuk zapowiedział, że w pierwszej kolejności złoży wniosek o powołanie w mieście podstrefy ekonomicznej, a następnie przystąpi do optymalizacji polityki podatkowej. - Zadanie, które przed nami stoi nie jest łatwe. Rozpoczynamy realną walkę z bezrobociem i zadłużeniem miasta. Jednocześnie musimy zwiększyć nakłady na najpilniejsze inwestycje - zapowiada. Ale sobie pensję obniżył. A dokładniej radni. Już w kampanii wyborczej, Stefaniuk obiecał, że będzie zarabiać mniej niż Andrzej Czapski. Będzie to 10 tys. brutto, czyli o ok. 2 tys. mniej niż pensja ustępującego prezydenta. - Nie należy zaczynać urzędowania od maksymalnego pułapu. Najpierw powinniśmy pokazać mieszkańcom, że ciężko pracujemy - tłumaczy Dariusz Stefaniuk. Jego zastępców jeszcze nie powołano, ale wszystko wskazuje na to, że będą to kanclerz Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II Adam Chodziński oraz miejski radny z PO Michał Litwiniuk. Chodziński też starał się o prezydencki fotel, uzyskał trzeci wynik w mieście, a podczas kampanii przed II turą przekazał swoje poparcie Stefaniukowi. Z kolei Litwniuk to prawnik i nauczyciel akademicki. W radzie miasta zasiada od 2006 roku. - Jeżeli taka propozycja pada, to nie odmawia się miastu i jego mieszkańcom. Grzechem jest nie wykorzystać szansy, jaka się rodzi - komentuje radny Litwiniuk. Adam Chodziński również zapowiada, że jeżeli oficjalna propozycja padnie, to zgodzi się objąć funkcję wiceprezydenta. Układ sił w nowej radzie miasta też sprzyja prezydentowi. Jego partia ma tu 10 mandatów i zawiązała koalicję z Platformą Obywatelską, która ma pięciu swoich radnych. - To bardzo komfortowa sytuacja, ale chcę, by współpraca była szersza, ze wszystkimi środowiskami politycznymi w mieście - deklaruje nowy prezydent. Nie wyklucza też współpracy z ustępującym Andrzejem Czapskim. - Był prezydentem 16 lat, warto wykorzystać te doświadczenie - mówi Stefaniuk. Panowie spotkali się na rozmowę w piątek po sesji.

Komisje też w rękach PiS

Na piątkowej sesji ustalono też skład poszczególnych komisji rady miasta. Komisją Rewizyjną pokieruje Stefan Konarski (PiS), Komisją Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Marek Kuraś (PiS). Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu został Karol Sudewicz (PiS), a Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia Henryk Grodecki (PiS). Wojciech Romaniuk (PiS) pokieruje Komisją Gospodarki Przestrzennej i Urbanistyki, a Robert Woźniak (PO) to nowy przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!