sobota, 27 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Dla nich liczą się tylko konie

Dodano: 18 sierpnia 2003, 15:58
Autor: Beata Malczuk

Z dala od zgiełku, w otoczeniu lasu i zwierząt, to dla studentów najlepszy wypoczynek. Zapewne wielu
Z dala od zgiełku, w otoczeniu lasu i zwierząt, to dla studentów najlepszy wypoczynek. Zapewne wielu

Komuś, kto nie jest przygotowany na takie niewygody, będzie tu ciężko. To szkoła przetrwania. Żyjemy jak buszmeni, ale za to towarzystwo jest doborowe - mówią studenci hipologii przebywający na obozie jeździeckim.

- A że nie ma prądu, to cały urok tego miejsca. Gdzie jeszcze można tak pomieszkać, z latarkami, przy świecach. Bez telefonu. To moje pierwsze wakacje w siodle, ale bardzo się cieszę, że tu trafiłam - słyszymy od Aliny Laszuk, uczestniczki.
W gajówce Trojan, dzierżawionej od Nadleśnictwa w Sarnakach, ośrodek jeździecki Akademii Podlaskiej w Siedlcach, już od 19 lat ma letnią bazę. Korzystają z niej w sezonie studenci.
Obóz zgodnie z zamierzeniem rezyduje w niełatwych warunkach, dlatego też regulaminu należy bezwzględnie przestrzegać. Pobudka o 6 rano. Są dwie jednodniowe wachty: konna i kuchenna. Pierwsza poi, karmi konie (i czyści toalety), śpi w stajni, druga przygotowuje śniadania, obiady i kolacje.
W środku gajówki - mimo że jest dzień - panuje półmrok. - Tu wiszą siodła, kulbaki, ogłowia. Tam jest magazynek kuchenny, kuchnia gazowa - jedyna oznaka cywilizacji - a jadalnię zwykle mamy na dworze. Tam śpimy na materacach. - oprowadza Katarzyna.
Dziewczyna utyka na jedną nogę. - Szłam nocą do stajni. Nie wzięłam latarki, a po drodze były ławki. Ale to nic groźnego - uspokaja. Wieczorne życie towarzyskie, to ognisko a zaraz potem upragniony po pracowitym dniu sen.
Inne rozrywki? - Pogoda dopisuje, więc za dnia opalamy się przed gajówką. Toples!- mówią odważenie i z uśmiechem studentki.
Obozowicze, w większości dziewczęta, jeżdżą na angloarabach, które sezon letni spędzają w gajówce. Potem są zabierane do Siedlec.
Dlaczego właśnie tutaj zawitali studenci AP. - A gdzie w pobliżu są lepsze warunki. Konie bardzo dobrze tu się czują. To idealny teren do jazdy. Atrakcyjny pod wieloma względami. Blisko do Bugu. Wspaniałe trasy można wytyczać - odpowiada Wiesław Augustyniak, kierownik ośrodka i komendant obozu. •

Gabriela Choinka uczestniczka obozu

xNajbardziej podobały mi się galopy. Tutaj po raz pierwszy galopowałam. W ośrodku nie miałam okazji. Poza tym tylko raz padał deszcz, a tak cały czas mamy słońce. Udało mi się przetrwać w tych spartańskich warunkach, bo nastawiłam się na obcowanie z naturą. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!