czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dwór antopolski w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

Dodano: 30 stycznia 2017, 12:33
Autor: Ewelina Burda

Izba Pamięci Dworu Antopolskiego w Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie
Izba Pamięci Dworu Antopolskiego w Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie (fot. Ewelina Burda)

W Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie otwarto izbę pamięci dworu antopolskiego. Zgromadzono tu pamiątki po rodzinie Zalewskich, ostatnich właścicielach dworu.

To m.in. cenne meble, stare fotografie, drzewo i miedzioryty a także przedmioty dnia codziennego, które gromadziła dziedziczka rodu Zalewskich, Alicja Maria Rudniewska. Była córką Marii Katarzyny z Zaleskich i Romana Rudniewskiego. Pani Alicja zmarła w lipcu ubiegłego roku.

– To była jej wola, aby taka izba zaistniała właśnie w Romanowie, ponieważ rodzina Zalewskich poprzez kobiety była spowinowacona z Kraszewskimi – mówi Ewa Koziara, autorka książki "Antopol-Tokary. Wskrzeszone wspomnienia". – Panią Alicję znałam od 2007 roku. Dzięki jej wspomnieniom napisałam tę książkę, reportaż historyczny o rodzinach Zalewskich i Rudniewskich – zaznacza Koziara.

Dwór rodziny Zalewskich spaliły doszczętnie w 1943 roku przechodzące przez Antopol partyzanckie oddziały radzieckie. – Cudem uratował się garnitur mebli, stół na lirach, fotele i krzesła, które Zalewscy wcześniej zabrali z Antopola do Podedwórza. To była dla pani Alicji inspiracja, aby taka izba pamięci powstała – opowiada Ewa Koziara.

Wartość pamiątek oszacowano na 18 tys. zł. – Zarówno Antopol jak i Romanów, to były dwory ziemiańskie, i oba te dwory spłonęły w 1943 roku. Tyle że Antopol nie został odbudowany – podkreśla Krzysztof Bruczuk, dyrektor muzeum. – Sala będzie otwarta na stałe dla zwiedzających. To poszerzenie naszej oferty – dodaje Bruczuk.

W planach jest modernizacja muzeum. – Złożyliśmy wniosek w ramach RPO woj. lubelskiego, chcemy dokończyć remont elewacji, tarasów, schodów oraz podjazdu – potwierdza dyrektor.

Ale nie tylko. Placówka stara się też o środki z Ministerstwa Kultury na okolicznościową wystawę związaną z przypadającym w tym roku jubileuszem 55-lecia muzeum. – Natomiast w ramach projektu transgranicznego chcemy pozyskać środki na rozbudowę leśniczówki, którą zaadaptowalibyśmy na centrum edukacyjne – precyzuje Krzysztof Bruczuk.

Organem prowadzącym Muzeum J.I. Kraszewskiego jest powiat bialski.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!