środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Gdzie są starodruki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2003, 20:56

Cenne starodruki zginęły z biblioteki szkolnej I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Sprawę ujawniono teraz, podczas pierwszego po wojnie publicznego wystawienia części księgozbioru dawnej Akademii Bialskiej (kontynuatorką jej jest I LO).
Nie bardzo wiadomo, kiedy księgi znikły.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej podali ostatnio, że zbiory szkolnej biblioteki powinny liczyć ok. 3 tysięcy egzemplarzy. Tymczasem Wojciech Leszczyński, obecny dyrektor I LO, twierdzi, że w szkole jest ledwie 1016 starych ksiąg. Mówi, że nic nie zginęło, a zbiory są za kratami i zaplombowane. Przyznaje jednak, że kiedy był uczniem tej szkoły, szafy ze starodrukami były otwarte. Niektórzy bialczanie przypominają, że w latach 70. księgi „walały się” na podłodze w bibliotece. A bialska regionalistka Maria Nekanda-Trepka już w latach 80. sygnalizowała, że w zbiorach powinny być trzy bezcenne inkunabuły. Teraz nie ma żadnego.
Dr Jerzy Flisiński, dyrektor MBP, mówi, że kiedy
w 1975 r. został dyrektorem I LO (był nim do 1983 r.),
już nie było tam inkunabułów. Przypuszcza, że w 1915 r. zostały wywiezione do Rosji. W Białej Podlaskiej krążą też pogłoski, że w okresie PRL jedna z nauczycielek przekazała część starodruków do bibliotek uniwersyteckich. Ale nie ma na to dowodów.
Kierujący w latach 1985–1998 r. liceum Waldemar Godlewski, obecny kurator oświaty w Lublinie, mówi, że kiedy odchodził na fotel wiceprezydenta bialskiego, wszystko było w porządku. – Nic nie wiem o zaginięciu jakichkolwiek starodruków. Za moich czasów była odpowiednia inwentaryzacja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!