niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Hamuje bezrobocie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2002, 16:40

Na przedwiośniu następuje spowolnienie tempa przyrostu bezrobocia lub jego powolne zmniejszanie. Trudno jednak na razie oczekiwać gwałtownej poprawy sytuacji. Nadal tysiące bezrobotnych w podlaskich powiatach martwi się o przygotowanie świątecznego stołu

Spowolnienie tempa przyrostu bezrobocia nastąpiło w mieście i powiecie Biała Podlaska. Przybyło co prawda w statystykach bezrobotnych osób, lecz także zwiększyła się liczba ofert do 96. Edward Tymoszyński, kierownik bialskiego PUP powiedział nam, że więcej osób podejmuje pracę. Ubywa zarejestrowanych absolwentów pozbawionych zatrudnienia. Pojawiły się jednak zapowiedzi zwolnień grupowych. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Biała Podlaska zgłosiło zamiar zwolnienia w czerwcu 40 osób a janowski "Styrpolin” 39.
- Wiele osób dopytuje się o szansę zatrudnienia podczas budowy cargo. Trudno jednak oczekiwać, aby robotnicy z zasadniczym wykształceniem mogli być zatrudniani przy specjalistycznym sprzęcie. Liczymy na szansę zatrudnienia w ochronie mienia oraz przy pracach bardzo prostych - mówi E. Tymoszyński.
Cień nadziei
W Parczewie statystyki bezrobotnych rosną. Ograniczenia zatrudnienia dotarły także do pośredniaka. Już postanowiono, że w PUP będzie zwolniona prawie trzecia część załogi. Tragizm sytuacji pogłębia wiadomość, że urząd pracy posiada jedynie 60 procent ubiegłorocznych dotacji z Funduszu Pracy. Trzeba będzie w 2002 r. ograniczyć roboty publiczne. Władysław Rosłoń, kierownik PUP podkreśla, że nowe współczynniki zatrudnienia dostosowane do liczby obsługiwanych bezrobotnych uderzają w urzędy w małych powiatach. Twierdzi, iż we wszystkich jednostkach koszty są stałe. - Sytuacja jest nieciekawa, ale stabilna. Spodziewam się, że niebawem ruszy trochę budownictwo - ma nadzieję W. Rosłoń.
Szansa dla budowlanych
W Łukowie następuje spadek liczby bezrobotnych. W statystykach ubyły 152 osoby. Poważnie spada liczba uprawnionych do zasiłku. Na szczęście, coraz więcej osób podejmuje pracę, Ostatnio uczyniło to 370 osób. Rośnie liczba ofert. Zaledwie część chętnych mogła skorzystać z zorganizowanego w warszawskich firmach szkolenia budowlanych. Jerzy Kuśmierczak, kierownik PUP, liczy na zatrudnienie niebawem większej liczby osób z Funduszu Pracy.
"Cięcia” w pośredniaku
Spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 8 osób nastąpił w powiecie radzyńskim. Anna Ilczuk, kierownik radzyńskiego PUP stwierdza, że coraz więcej pracodawców pyta o dotowanie staży. Podobnie dramatyczna sytuacja jak na rynku pracy panuje w samym PUP. Cześć osób musiała przejść na niepełny etat. Kilku pracowników otrzymało wypowiedzenia. Na szczęście w Radzyniu Podlaskim pojawiają się też bardziej optymistyczne wiadomości. Firma Lider ma zwiększyć zatrudnienie.
Przesuwane wypłaty zasiłków
Pośród 20 ofert w łosickim PUP, większość dotyczyła szwaczek, kucharzy, kierowców i sprzedawców. Elżbieta Roszczak, kierownik PUP powiedziała nam, urząd ma kłopoty z terminowym otrzymywaniem pieniędzy. Musi zatem przesuwać terminy wypłat. Przełożenie prawie o 20 dni otrzymywania zasiłków denerwuje bezrobotnych, którzy mają problemy z regulowaniem swoich rachunków. Chociaż z pracy w PUP zwolniono już cztery osoby, to nadal konieczne będzie zmniejszanie zatrudnienia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!