środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Jarubas o zdrowiu i bazie NATO na lotnisku w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2015, 18:00
Autor: Ewelina Burda

Specjalny zespół ds. służby zdrowia przy głowie państwa, większa rola lekarza rodzinnego oraz wyższe zarobki dla pielęgniarek. Takie obietnice składa kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas.

W piątek odwiedził Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Placówka od lat zajmuje czołowe miejsca m.in. w rankingu Bezpieczny Szpital dziennika "Rzeczpospolita". – To szpital bardzo dobrze zarządzany. Odpowiedzialność i zaangażowanie załogi dają wysoką jakość opieki zdrowotnej – chwalił na konferencji prasowej Jarubas. W ubiegłym roku, placówce przybyło obiektów m.in., powstało Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych oraz Centrum Dydaktyczno-Administracyjne. Inwestycje kosztowały blisko 50 mln zł.

– Obszar bezpieczeństwa zdrowotnego trzeba traktować poważnie, dlatego deklaruję, że jako prezydent powołam w swojej kancelarii zespół ekspertów, który zajmie się doskonalenie systemu służby zdrowia w Polsce – zapowiada kandydat "szerokiego centrum” jak sam o sobie mówi. Co warto zmienić? – Uważam że udział wydatków na ochronę zdrowia w polskim PKB powinien być wyższy, nie 7 proc. ale 10 proc., tak jak w Wielkiej Brytanii czy Holandii – precyzuje marszałek woj. świętokrzyskiego. Dzięki temu, więcej zarabiać miałyby pielęgniarki czy położne. – W perspektywie kilku lat te wynagrodzenia powinny wzrosnąć – podkreśla. Kandydat chce też zwiększenia roli lekarza rodzinnego. – Szacuje się, że 80 proc. chorób można rozpoznać już na poziomie lekarza rodzinnego. Ale odpłatność w tym obszarze powinna zależeć od efektów tego leczenia – uważa Jarubas.

Kandydat PSL jako prezydent chce zadbać nie tylko o zdrowie, ale również o bezpieczeństwo zbrojne naszego kraju. W tym celu, proponuje m.in. by bazę NATO ulokować na byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej. – NATO, którego jesteśmy członkiem powinno wywiązywać się z deklaracji sojuszniczych w formie obecności w Polsce i baz i wojska szybkiego reagowania. Lokalizacją dla takiej bazy nie musi być wcale Szczecin. Możemy wykorzystać infrastrukturę wojskową ściany wschodniej – przekonuje. Mówiąc baza NATO, kandydat ma na myśli zaplecze logistyczne dla wojsk. – Nie chodzi o to, by prowokować i machać szabelką. Polska powinna budować porozumienie na drodze dyplomacji i nie angażować się zbrojnie np. na Ukrainie – podkreśla marszałek woj. świętokrzyskiego.

Z piątkowego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) przeprowadzonego dla Polskiego Radia wynika, ze kandydat PSL zajmuje siódme miejsce z 2,2 proc. poparcia. – Nie sondaże, ale to Polacy zdecydują kto zostanie prezydentem. Poza tym, sondaże wielokrotnie się kompromitowały. Często właśnie PSL faktycznie miało lepsze wyniki, niż prognozowały sondaże – tłumaczy i dodaje, że wierzy "w dobry wynik, w dwucyfrowe poparcie”.

W Białej Podlaskiej, po konferencji prasowej w szpitalu, Adam Jarubas spotkał się z mieszkańcami w filii AWF. Przywitał go tu śpiew ludowego zespołu. W piątkowej podróży po woj. lubelskim, kandydat PSL miał odwiedzić jeszcze Radzyń Podlaski, Lubartów oraz Dęblin.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!