środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jeden gigabit na sekundę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2007, 17:57

Pierwsze kioski internetowe są już w bialskim magistracie i dwóch miejscowych szkołach wyższych.

Ale do zbudowanej w ekspresowym tempie sieci światłowodowej podłączono już 69 różnych budynków. Jak miasto wykorzysta najnowszą technologię?

- Sam nawet nie wyobrażałem sobie, że tak szybko uda się nam zbudować ponad 30 km linii światłowodowych - nie ukrywa Paweł Mazur, kierownik projektu z firmy "Biatel”. - Teraz trwają prace odbiorcze. Ta jedyna w kraju tak duża sieć miejska. I ma ogromną przepustowość: jeden gigabit na sekundę.

Maciej Buczyński, naczelnik Wydziału Strategii Urzędu Miasta, który nadzoruje wykonanie projektów europejskich podkreśla, że budowa linii i 69 węzłów dostępowych w szkołach i instytucjach trwała niespełna 10 miesięcy. Dodaje, że na dachu magistratu działa już hot-spot, czyli urządzenie umożliwiające publiczny, bezprzewodowy dostęp z pl. Wolności do internetowego serwisu Urzędu Miasta.
Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom urzędników, nie będzie możliwy powszechny i darmowy dostęp do Internetu.

- Zgodnie z zasadami kontraktu, nie możemy stanowić konkurencji dla internetowych operatorów - tłumaczy Piotr Poniatowski, kierownik Referatu Informatyki i Łączności UM. - Nawet szkołom i instytucjom musimy ograniczać dostępność. Odpowiadamy za łącza, nie możemy ich więc swobodnie udostępniać nie bacząc na ryzyko włamań lub wirusów - wyjaśnia Poniatowski. Jego zdaniem, największy pożytek z sieci mogą mieć szkoły. Wkrótce zaczną oszczędzać nawet na rozmowach telefonicznych, gdyż światłowody zapewnią łączność wewnątrzmiejską.

Tymczasem w wielu instytucjach trwają rozmowy nad wykorzystaniem sieci światłowodowej. Jerzy Filisiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zapowiada, że po skończeniu remontów w jej filiach pojawią się tam kioski internetowe. Na razie jednak, jak można to sprawdzić w Urzędzie Miasta, zapewniają one dostęp tylko do strony BIP Urzędu Miasta i pokazują dokumenty, które są w obiegu magistratu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!