sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jego matka wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Odnalazł rodzinę w naszym regionie

Dodano: 23 kwietnia 2017, 18:35
Autor: eb

John i Alicja Johnsonowie
John i Alicja Johnsonowie (fot. archiwum)

John Johnson którego matka urodziła się w Białej Podlaskiej, a później wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, szukał rodziny w Polsce. I odnalazł, m.in. dzięki naszemu artykułowi.

John i jego żona Alicja rok temu przeprowadzili się z Edynburga do Polski, dokładnie do Torunia, skąd pochodzi pani Alicja. Pod koniec marca odwiedzili Biała Podlaską w poszukiwaniu śladów po matce Johna. Nazywała się Stanisława Kolenda i urodziła się nad Krzną w 1923 roku. Ale jako nastolatka, w czasie wojny (1942 r.), została aresztowana przez gestapo i wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Przeżyła i roboty, i pobyt w kilku obozach koncentracyjnych. Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii i tam została pochowana.

– Niezbyt wiele wiedziałem o przeszłości mojej mamy. Ale kilka lat temu gdy przeprowadzaliśmy się w Wielkiej Brytanii Alicja odkryła pudełko z rodzinnymi dokumentami. Dopiero tam znalazłem informację, że mama była ochrzczona w kościele na ulicy Brzeskiej w Białej jako Stanisława, bo w Wielkiej Brytanii używała imienia Christina – powiedział nam wtedy John, który chciał również odnaleźć swoje kuzynostwo. Udało się. – Odezwała się rodzina Johna i kolega z dzieciństwa – potwierdza pani Alicja, która o historii swojego męża zamierza napisać książkę.

A póki co, Johnsonowie w maju przyjadą ponownie do Białej Podlaskiej. Wtedy do tematu wrócimy.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!