sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Kilometrowa kładka połączy woj. lubelskie z podlaskim. Tak będzie wyglądać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lipca 2014, 15:00
Autor: Ewelina Burda

Nie objazdem, promem, ani wpław. W 2015 roku z jednego na drugi brzeg Bugu będzie można przedostać się kładką pieszo-rowerową.

Kładka połączy Gnojno w gm. Konstantynów z Niemirowem w gm. Mielnik. Ma turystycznie uatrakcyjnić region i stworzyć stałe, szybkie połączenie pomiędzy województwami lubelskim oraz podlaskim. Gminy budują kładkę w partnerstwie w ramach projektu Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej - Województwo Podlaskie. Koncepcja architektoniczna jest już gotowa.

Budowa rozpocznie się w tym roku. - Obecnie przygotowujemy wniosek pozwolenia na budowę. Później ogłosimy przetarg - potwierdza wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

Szeroka na ponad 3 metry i długa na prawie kilometr kładka będzie pierwszą w woj. lubelskim. - Oprócz konstrukcji na rzece, kładka będzie przechodziła w drogę gruntową. Tak by zachować ciąg pieszo-rowerowy - tłumaczy wójt gm. Konstantynów.

Partnerskie gminy liczą, że kładka turystycznie wzbogaci nadbużańskie tereny. - Co prawda kursuje prom, ale tylko w sezonie wiosenno-letnim. A objazdem z Gnojna do Niemirowa jest ponad 60 kilometrów. Nowa konstrukcja na Bugu umożliwiłaby całoroczny ruch - uważa Murawski.

Oprócz pieszych i rowerzystów, z kładki będą mogły również korzystać pojazdy uprzywilejowane.

"Biała Wstęga Bugu”, bo tak o kładce pisze gmina Mielnik, czyli lider projektu, ma wtopić się w istniejący krajobraz. W jaki sposób? Między innymi dzięki wstęgowemu pomostowi z betonu sprężonego. To technologia bardzo nowoczesna. W Polsce występuje tylko jedna wykonana tą techniką kładka w małopolskim Lubieniu. W materiałach promocyjnych nadbużańska gmina z woj. podlaskiego wspomina też, że "rozłożyste kielichy kwiatów, skrzydła siedzącego motyla to były inspiracje do podpór-pylonów”. Czyli słupów nośnych, na których wsparta będzie wstęgowa konstrukcja.

Partnerzy projektu zastrzegają, że kładka ma być lekka, cienka i jak najmniej zasłaniać widoki na Dolinę Rzeki Bug. I co najważniejsze: "W momencie powstania kładki i połączenia jej z projektem "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, obszar ten pojawi się na mapie turystycznych miejsc w Polsce”.

Inwestycję za 14 mln zł prawie w całości sfinansuje Program Operacyjny Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: inwestycje bug Konstantynów
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!