sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dwie kilkusetosobowe kolejki do budynków Urzędu Miejskiego tarasowały wczoraj lubelski deptak. – Przypomina to kolejki po pomarańcze z lat osiemdziesiątych – komentowali mieszkańcy. Tak rozpoczął się w Lublinie nabór kandydatów na rachmistrzów.

W Lublinie chętni ustawiali się w ogonkach już od poniedziałkowego popołudnia. Kolejki znikną dopiero w czwartek, wtedy kończą się zapisy na rachmistrzów. Zainteresowani są przeważnie młodzi ludzie tuż po maturze, studenci, bezrobotni i emeryci. Każdy bardzo chce być przyjęty, bo rachmistrz zarobi od 1– do 1,5 tys. zł za dwa tygodnie pracy.
– W naszym województwie potrzebujemy 11 tysięcy rachmistrzów spisowych. Powinniśmy przyjmować przede wszystkim bezrobotnych – uważa Jacek Gallant, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Inaczej sprawę widzi zastępca gminnego komisarza spisowego w Lublinie Ryszard Gajewski. – Spis musi być bardzo rzetelnie przeprowadzony, dlatego nie ukrywamy, że na stanowiska rachmistrzów wolelibyśmy studentów – podkreśla R. Gajewski. – To młodzi, dynamiczni ludzie, którzy mają pewien poziom wiedzy i na co dzień borykają się z trudnymi zadaniami. Lecz to nie znaczy, że bez szansy będą ludzie tylko z maturą, bezrobotni czy emeryci.
Tymczasem wielu chętnych na rachmistrzów obawia się, że urzędnicy sami zajmują miejsce rachmistrzów lub przyjmą swoich kolegów lub rodziny. Przykładem jest Zamość, gdzie dla miejskich urzędników już zarezerwowano do 50 z 300 miejsc rachmistrzów. – Pracownicy urzędu włożyli do tej pory sporo pracy w przygotowania do spisu. Dlatego zasłużyli na to, by zostać rachmistrzami. Spisem będą zajmować się po godzinach pracy w urzędzie – tłumaczy Krzysztof Ziemiński, sekretarz w zamojskim Urzędzie Miasta.
Zamiar zatrudnienia urzędników wzbudza sprzeciw bezrobotnych, którzy oburzeni dzwonią do Dziennika. – U nas nie ma takiej możliwości – zapewnia Barbara Daniluk z wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta w Lublinie. – Przyjmujemy przede wszystkim bezrobotnych i studentów.

Szukanie kandydatów

W Lublinie zapisy zakończą się jutro, po trzech dniach przyjmowania zgłoszeń kandydatów. Spis będzie prowadziło ok. 2 tys. rachmistrzów. W Chełmie będzie pracowało ok. 330 rachmistrzów spisowych. Zapisy będą przyjmowane do 15 marca.
W Zamościu zamknięto już listę kandydatów. Na 300 miejsc zgłosiło się ponad 1000 osób. W Białej Podlaskiej nabór zakończy się
w piątek. W pierwszych dwóch dniach przyjmowania zarejestrowano 669 kandydatów (z tego wczoraj 243). Będzie 218 rachmistrzów i 20 osób w rezerwie.

Lesław Zalewski, zastępca generalnego komisarza spisowego

Rachmistrzem spisowym może zostać każda osoba pełnoletnia,
z co najmniej średnim wykształceniem, odpowiedzialna, godna zaufa
nia i łatwo nawiązująca kontakty, która zda egzamin na rachmistrza. Rachmistrzami powinny być osoby bezrobotne. To nasza sugestia, ale nie możemy zmusić władz samorządowych do zatrudniania wyłącznie bezrobotnych. Liczymy jednak na ludzką uczciwość. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!