środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Lotnisko w Białej Podlaskiej: Rekordowy hol szybowcowy

Dodano: 6 stycznia 2016, 09:16
Autor: Ewelina Burda

2 stycznia na lotnisku w Białej Podlaskiej  załoga ośrodka szkoleniowego BB Aero z Rybnika pobiła rekord długości holu wyciągarkowego. Instruktor Ireneusz Boczkowski z BB Aero osiągnął na szybowcu Perkoz wysokość wyczepienia 1852 metrów/ fot. BB Aero
2 stycznia na lotnisku w Białej Podlaskiej załoga ośrodka szkoleniowego BB Aero z Rybnika pobiła rekord długości holu wyciągarkowego. Instruktor Ireneusz Boczkowski z BB Aero osiągnął na szybowcu Perkoz wysokość wyczepienia 1852 metrów/ fot. BB Aero

Rekordowe hole szybowcowe. Rekord padł 2 stycznia na lotnisku w Białej Podlaskiej. Ustanowiła go załoga ośrodka szkoleniowego BB Aero z Rybnika.

Rekord dotyczy długości holu wyciągarkowego. Instruktor Ireneusz Boczkowski z BB Aero osiągnął na szybowcu Perkoz wysokość wyczepienia 1852 metrów. Tym samym, pobił poprzedni rekord, który wynosił 1791 metrów.

W lipcu władze Białej Podlaskiej podpisały umowę z rybnickim ośrodkiem odnośnie szkoleń na bialskim lotnisku.

– Właściwie od momentu powstania ośrodka chcieliśmy zacząć wykonywać wysokie hole. Długo szukaliśmy odpowiedniego lotniska i w końcu  udało się w Białej Podlaskiej – mówi Marian Fijołek, właściciel ośrodka.

- Do bicia rekordu wykorzystaliśmy wyciągarkę Moto-Hurt, którą trochę udoskonaliliśmy. Teraz jest dostosowana do długich holi, posiada dobrze wyważone bębny i linę kevlarową - precyzuje.

To nie pierwsza próba bicia rekordu. Szybownicy byli tu też w grudniu. - Dopiero teraz wystąpiły odpowiednie warunki atmosferyczne. Był mróz, ale niebo pozostawało bezchmurne. Ogólnie, interesuje nas wyciąganie szybowców na holu na wysokość 1350 metrów. Dzięki temu, będziemy mogli na nich prowadzić szkolenia akrobacyjne- tłumaczy Marian Fijołek.

Zapisy na szkolenia w Białej Podlaskiej cały czas trwają. - Już w kwietniu chcielibyśmy uruchomić tutaj szkolenia z akrobacji wyższej szybowcowej – zapowiada właściciel BB-Aero. A docelowo rybnicki ośrodek chce w Białej Podlaskiej ruszyć z całym cyklem szkoleń - na szybowcach, samolotach ultralekkich oraz na samolotach.

- Kilka wizyt na bialskim lotnisku pozwoliło na zapoznanie się z terenem i próbę sprzętu. Lotnisko spełnia nasze oczekiwania – potwierdza Marian Fijołek. Bialskie lotnisko ma jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce. - Dostrzegamy bardzo duży potencjał lotniczy do wykorzystania na byłym lotnisku wojskowym. Poznaliśmy tu  mnóstwo osób, które nam sprzyjają w realizacji naszych wspólnych planów- podkreśla właściciel ośrodka.

Wciąż jednak trzeba wszystko sformalizować. – Chodzi o wyznaczenie stałej strefy na lotnisku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Będzie to możliwe na wiosnę. Następnie będziemy mogli oficjalnie zarejestrować swoją działalność tutaj – tłumaczy Marian Fijołek. Współpracą z ośrodkiem zainteresowana jest także filia AWF w Białej Podlaskiej. - Otrzymaliśmy ostatnio deklarację od blisko 100 studentów służb mundurowych tej uczelni, że są  zainteresowani swoim rozwojem w kierunku szybownictwa- zaznacza właściciel BB-Aero.

Kurs szybowcowy kosztuje ok. 4 tys. zł. To część teoretyczna i praktyczna. Szkolenie teoretyczne można przejść przez e-learning. Natomiast część praktyczna to 50 lotów. Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Na 60 hektarach miasto chce stworzyć podstrefę ekonomiczną. Władze miasta wspierają też działalność okołolotniczą. Miasto nie pobiera od firmy wysokiego czynszu. Z kolei ośrodek BB Aero zobowiązał się, że uzupełnienia ogrodzenie terenu. To koszt kilkudziesięciu  tysięcy złotych. Poza tym, miasto promowało działalność rybnickiego ośrodka na swoich imprezach.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska lotnisko
Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 stycznia 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja wam życzę powodzenia i dużo radości i sukcesów w działalności lotniczej przede wszystkim szybowcowej. Waldemar
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś mam nadzieje na poczatek bo szkoda lotniska na szybowce ,ty powinno latać coś wiekszego .
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czego już tam nie było na tym lotnisku, tzn. NICZEGO NIE BYŁO, i pewnie tak zostanie. Żeby wam te szybowce nie zestrzeliło parę SU made in Biełarus
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!