niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków w oku miejskiego monitoringu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2012, 20:03

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

W Łukowie pracuje 10 kamer monitorujących miasto. Obraz ze wszystkich trafia w jedno miejsce, ale brakuje pracowników, którzy mogliby go stale śledzić. Teraz to, co dzieje się na ulicach miasta, będzie śledzić policjant. Samorząd przeznaczy na to 40 tys. zł.

– Do tej pory do obsługi monitoringu zatrudnialiśmy osoby bezrobotne na staże. Przepisy się zmieniły i teraz osoby nieposiadające szczegółowych uprawnień nie mogą przebywać w pomieszczeniach, do których przekazywany jest obraz z kamer – tłumaczy Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa.

Obsługą muszą się teraz zajmować policjanci w ramach nadgodzin. Ile to będzie kosztowało? – Miasto przekaże 20 tys. zł. Podobną kwotę zadeklarowało starostwo. Z tych pieniędzy, komendant zapłaci policjantom za nadgodziny – mówi Szustek.

– Zarząd Powiatu będzie rozpatrywał ten wniosek w najbliższą środę. Myślę, że powiat również będzie partycypować w tym przedsięwzięciu. Bezpieczeństwo to istotna sprawa – dodaje Jerzy Siwiec, sekretarz powiatu łukowskiego.

To wydatek w skali roku. Burmistrz podkreśla jednak, że nawet teraz, kiedy nikt nie jest wyznaczony specjalnie do tego zadania, kamery działają.

– Monitoring jest w pomieszczeniu, w którym stale przebywają policjanci i oficer dyżurny. Obraz z kamer jest monitorowany przez 24 godziny na dobę, ale policjanci robią to, wykonując pozostałe czynności. Chodzi o to, żeby byli funkcjonariusze, którzy będą się zajmowali wyłącznie obsługą monitoringu – wyjaśnia Szustek.

– Kamery śledzą najbardziej newralgiczne punkty w centrum miasta oraz park miejski. Jest bardzo pomocny w naszej pracy – mówi nadkom. Andrzej Dudzik z łukowskiej policji.
Policjanci śledzący monitoring będą zatrudniani na zasadzie pełnienia służby ponadnormatywnej, tzn. w czasie wolnym od codziennych zadań. Będą za to pobierać dodatkowe wyposażenie, w wysokości 9 zł netto za godzinę.

Burmistrz zapewnia, że pomysł uda się zrealizować jeszcze w kwietniu. Podkreśla też, że miastu bardzo dobrze współpracuje się z tutejszą policją. – Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to w razie potrzeby, funkcjonariusze natychmiast reagują – mówi Szustek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!