niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Zielone światło dla zielonej energii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2013, 18:27
Autor: (IZI)

 (Karol Zienkiewicz / Archiwum)
(Karol Zienkiewicz / Archiwum)

Na terenie gminy będą mogły powstać siłownie wiatrowe i elektrownie wykorzystujące energię słoneczną. Radni przyjęli zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Zmiany w studium niczego jeszcze nie przesądzają, ale dają zielone światło dla wprowadzania zmian w miejscowych planach zagospodarowania. To znaczy, że w przyszłości w krajobrazie gminy mogą pojawić się wiatraki i panele fotowoltaiczne.

– Według studium, jest pięć obszarów na południu i północy gminy, gdzie mogą powstawać siłownie wiatrowe. Natomiast dla siłowni fotowoltaicznych nie ma jeszcze wyznaczonych terenów. Jest zapis, że po spełnieniu procedur środowiskowych, mogą powstawać na terenie całej gminy – tłumaczy Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków.

Paneli nie będzie wolno montować tylko na niektórych, ściśle określonych terenach. – Na pewno takimi miejscami będą korytarze ekologiczne i być może obszary chronione w ramach Natury 2000. Chociaż głosy urbanistów są takie, że Natura 2000 nie wyklucza paneli fotowoltaicznych, bo nie oddziałują na środowisko – mówi Osiak.

Ale do tej pory inwestorzy koncentrowali swoją uwagę przede wszystkim na budowie farm wiatrowych. – Już od dłuższego czasu, bo od 2011 r., pojawiały się zapytania firm. Trzy najbardziej zainteresowane to Juwi Energia Odnawialna, Windmatik i WindProjekt. Składały własne wnioski do studium – mówi Osiak.

Wójt nie jest jednak pewien, że w ślad za tym pójdą wnioski o zmiany w planie zagospodarowania gminy. – Niekoniecznie, bo nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, która co prawda nie weszła jeszcze w życie, bardziej wspiera fotowoltanikę, a energię wiatrową przesuwa na bok – tłumaczy Osiak.

Wójt szacuje, że jeśli wnioski jednak będą wpływać, a przy wprowadzaniu ewentualnych zmian do planu zagospodarowania nie będzie sprzeciwów, to elektrownie mogą się pojawić w gminie najwcześniej za trzy, cztery lata.

Już przy opracowywaniu zmiany studium sprzeciwy się pojawiały. Z propozycji trzeba było usunąć najbardziej kontrowersyjne lokalizacje. Na dłuższą metę inwestycje związane z energią odnawialną będą jednak dla gminy ważnym źródłem dochodu. – Gminy muszą szukać nowych źródeł dochodów własnych, np. z podatku od budowy – mówi wójt.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lipca 2015 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Łukowie jest firma, która zajmuje się kompleksowym doradztwem, projektowaniem i montażem elektrowni słonecznych. Firma jest młoda ale widać, że są bardzo dobrze zorientowani w tym temacie i głównie zależy im na pozyskaniu korzystnego finansowania dla klienta. Z ofertą można się zapoznać na stronie internetowej www.azenergia.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!