niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Mali uchodźcy dostali maskotki od skazanych

Dodano: 16 lipca 2016, 12:10
Autor: Ewelina Burda

W piątek skazani z bialskiego zakładu karnego przekazali własnoręcznie szyte maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców/ fot.E.Burda
W piątek skazani z bialskiego zakładu karnego przekazali własnoręcznie szyte maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców/ fot.E.Burda

Skazani z bialskiego więzienia przekazali maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców. Wszystko w ramach projektu "Zło dobrem zwyciężaj", który ponad rok temu zapoczątkowała w zakładzie karnym spółdzielnia socjalna Bialskie Cuda.

Panie uczyły grupę skazanych szycia upcyclingowych maskotek ze ścinek materiałów. Wcześniej zabawki trafiały do oddziału dziecięcego bialskiego szpitala, a w piątek więźniowie przekazali je do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. - Warsztaty w zakładzie karnym żyją już własnym życiem. Bo my to zainicjowałyśmy, nauczyłyśmy skazanych jak szyć i projektować maskotki. A ziarno trafiło na podatny grunt. Dyrektor zakładu sam to koordynuje. My wpadamy już tylko od czasu do czasu, dostarczamy ścinki materiałów. Osadzeni tak bardzo wkręcili się w szycie, że już sami tworzą nowe wzory. Bardzo kreatywnie do tego podchodzą - podkreśla Joanna Olęcka prezes Bialskich Cudów. Znakiem rozpoznawczym spółdzielni są właśnie upcyclingowe ręcznie wykonane zabawki, poduszki czy koce.

- Obecnie zabawki szyje 3 skazanych. To fantastyczna rzecz, bo uczą się zawodu krawca. Przekonują się też, że można zrobić coś z niczego, tzn. ze ścinek materiałów - chwali ppłk Leszek Wojciechowski dyrektor bialskiego zakładu karnego. Panie zaznajomiły również więźniów z ideą spółdzielni socjalnej. - Mają wiedzę jak później, już na wolności, taką spółdzielnię czy inną działalność gospodarczą założyć i wcale nie musza być piętnowani za to że byli skazanymi -uważa Wojciechowski. Do projektu przydzielono więźniów, którzy wykazali taką chęć. - Robią to za darmo. To młodzi mężczyźni. Pracują jeszcze w więziennej kuchni. A szycie wypracowuje w nich taki mechanizm że można komuś pomagać i jednocześnie być za to docenionym - zaznacza dyrektor.

W zakładzie są już dwie maszyny do szycia. - Planujemy to rozszerzyć, bo kontrahent z Siedlec, który szyje ubrania dla skazanych, chce aby część działalności odbywała się u nas w Białej. Będzie więc szansa na odpłatną pracę - zauważa Wojciechowski. Już teraz,  185 osób czyli 57 proc. skazanych z bialskiego więzieniu jest zatrudniona, z tego 81 wykonuje nieodpłatną pracę przy pracach charytatywnych i publicznych. - Akcja Bialskich Cudów jest bardzo udana. Sama nauka szycia była ciekawa. Przy okazji, mogliśmy poznać nowych ludzi. To kształci nas emocjonalnie - nie ukrywa jeden ze skazanych, który w piątek przekazywał ponad 70 maskotek  małym uchodźcom.

Dlaczego tym razem właśnie tu trafiły zabawki? - Pomysł narodził się gdy prowadziłyśmy tu warsztaty. Zauważyłyśmy że te dzieci potrzebują normalności. Bo dla nich to trudny czas. Dlatego chciałyśmy w ten sposób wnieść odrobinę słońca. Bo te miśki mają pozytywną energię -przekonuje Olęcka.

Akcja będzie cykliczna. - Bo zgłaszają się do nas różne placówki z całej Polski, że potrzebują maskotek, np. domy samotnej matki- dodaje prezes Bialskich Cudów.

Za projekt "Zło dobrem zwyciężaj" spółdzielnia socjalna dostała w kwietniu  nagrodą od międzynarodowej organizacji UP Group. Organizacja wyróżnia podmioty ekonomii społecznej na całym świecie. 

Phacias
Użytkownik niezarejestrowany
ehhh
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Phacias
Phacias (21 lipca 2016 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina.  jak mam zginac  to zginac z rak chrzescijanina.
Pan jest po prostu złym człowiekiem.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2016 o 03:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet takie małe dzieciaki wam przeszkadzają? Jak widać niektórym patriotom od siedmiu boleści marzy się powtórka z nocy kryształowej . Jak widać nie potrafimy wyciągać wniosków z historii.
Rozwiń
ehhh
ehhh (16 lipca 2016 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już się zaczyna maniana jak tylko ktoś zobaczy słowo "uchodźca"...
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2016 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wooooon z Polski!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2016 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina. jak mam zginac to zginac z rak chrzescijanina.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!