Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 lipca 2016 r.
12:10

Mali uchodźcy dostali maskotki od skazanych

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
26 5 A A
W piątek skazani z bialskiego zakładu karnego przekazali własnoręcznie szyte maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców/ fot.E.Burda
W piątek skazani z bialskiego zakładu karnego przekazali własnoręcznie szyte maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców/ fot.E.Burda

Skazani z bialskiego więzienia przekazali maskotki małym uchodźcom z ośrodka dla cudzoziemców. Wszystko w ramach projektu "Zło dobrem zwyciężaj", który ponad rok temu zapoczątkowała w zakładzie karnym spółdzielnia socjalna Bialskie Cuda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Panie uczyły grupę skazanych szycia upcyclingowych maskotek ze ścinek materiałów. Wcześniej zabawki trafiały do oddziału dziecięcego bialskiego szpitala, a w piątek więźniowie przekazali je do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. - Warsztaty w zakładzie karnym żyją już własnym życiem. Bo my to zainicjowałyśmy, nauczyłyśmy skazanych jak szyć i projektować maskotki. A ziarno trafiło na podatny grunt. Dyrektor zakładu sam to koordynuje. My wpadamy już tylko od czasu do czasu, dostarczamy ścinki materiałów. Osadzeni tak bardzo wkręcili się w szycie, że już sami tworzą nowe wzory. Bardzo kreatywnie do tego podchodzą - podkreśla Joanna Olęcka prezes Bialskich Cudów. Znakiem rozpoznawczym spółdzielni są właśnie upcyclingowe ręcznie wykonane zabawki, poduszki czy koce.

- Obecnie zabawki szyje 3 skazanych. To fantastyczna rzecz, bo uczą się zawodu krawca. Przekonują się też, że można zrobić coś z niczego, tzn. ze ścinek materiałów - chwali ppłk Leszek Wojciechowski dyrektor bialskiego zakładu karnego. Panie zaznajomiły również więźniów z ideą spółdzielni socjalnej. - Mają wiedzę jak później, już na wolności, taką spółdzielnię czy inną działalność gospodarczą założyć i wcale nie musza być piętnowani za to że byli skazanymi -uważa Wojciechowski. Do projektu przydzielono więźniów, którzy wykazali taką chęć. - Robią to za darmo. To młodzi mężczyźni. Pracują jeszcze w więziennej kuchni. A szycie wypracowuje w nich taki mechanizm że można komuś pomagać i jednocześnie być za to docenionym - zaznacza dyrektor.

W zakładzie są już dwie maszyny do szycia. - Planujemy to rozszerzyć, bo kontrahent z Siedlec, który szyje ubrania dla skazanych, chce aby część działalności odbywała się u nas w Białej. Będzie więc szansa na odpłatną pracę - zauważa Wojciechowski. Już teraz,  185 osób czyli 57 proc. skazanych z bialskiego więzieniu jest zatrudniona, z tego 81 wykonuje nieodpłatną pracę przy pracach charytatywnych i publicznych. - Akcja Bialskich Cudów jest bardzo udana. Sama nauka szycia była ciekawa. Przy okazji, mogliśmy poznać nowych ludzi. To kształci nas emocjonalnie - nie ukrywa jeden ze skazanych, który w piątek przekazywał ponad 70 maskotek  małym uchodźcom.

Dlaczego tym razem właśnie tu trafiły zabawki? - Pomysł narodził się gdy prowadziłyśmy tu warsztaty. Zauważyłyśmy że te dzieci potrzebują normalności. Bo dla nich to trudny czas. Dlatego chciałyśmy w ten sposób wnieść odrobinę słońca. Bo te miśki mają pozytywną energię -przekonuje Olęcka.

Akcja będzie cykliczna. - Bo zgłaszają się do nas różne placówki z całej Polski, że potrzebują maskotek, np. domy samotnej matki- dodaje prezes Bialskich Cudów.

Za projekt "Zło dobrem zwyciężaj" spółdzielnia socjalna dostała w kwietniu  nagrodą od międzynarodowej organizacji UP Group. Organizacja wyróżnia podmioty ekonomii społecznej na całym świecie. 

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Phacias / 21 lipca 2016 o 20:49
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina.  jak mam zginac  to zginac z rak chrzescijanina.
Pan jest po prostu złym człowiekiem.
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 03:33
Nawet takie małe dzieciaki wam przeszkadzają? Jak widać niektórym patriotom od siedmiu boleści marzy się powtórka z nocy kryształowej . Jak widać nie potrafimy wyciągać wniosków z historii.
Avatar
ehhh / 16 lipca 2016 o 20:01
Już się zaczyna maniana jak tylko ktoś zobaczy słowo "uchodźca"...
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 17:30
Wooooon z Polski!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 16:56
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina. jak mam zginac to zginac z rak chrzescijanina.
Avatar
Phacias / 21 lipca 2016 o 20:49
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina.  jak mam zginac  to zginac z rak chrzescijanina.
Pan jest po prostu złym człowiekiem.
Avatar
Gość / 21 lipca 2016 o 03:33
Nawet takie małe dzieciaki wam przeszkadzają? Jak widać niektórym patriotom od siedmiu boleści marzy się powtórka z nocy kryształowej . Jak widać nie potrafimy wyciągać wniosków z historii.
Avatar
ehhh / 16 lipca 2016 o 20:01
Już się zaczyna maniana jak tylko ktoś zobaczy słowo "uchodźca"...
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 17:30
Wooooon z Polski!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 16:56
cudzoziemcy sa juz w polsce? bojac sie o swoje bezpieczenstwo mam nadzieje ze nie wypuszcza sie ich z tego osrodka. nie chce zginac rozerwany bomba czy rozjechany ciezarowka przez muzelmanina. jak mam zginac to zginac z rak chrzescijanina.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 39 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 235 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 61 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!