piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Miał być światłowód, jest pusta rura. Prokuratura wszczęła śledztwo

Dodano: 17 lipca 2015, 12:51
Autor: Ewelina Burda

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie braków kabla w miejskiej sieci światłowodowej. Ubytki w sieci „e-miasto” wyszły na jaw podczas czerwcowej inwentaryzacji.

– Z sieci zniknął, bądź nigdy nie został położony ponad kilometr światłowodu – poinformował radnych na ostatniej sesji prezes miejskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej Robert Zaremba. – Problem dotyczy odcinka światłowodu od ul. Łomaskiej do Podłącznej. W dokumentach odbioru światłowód jest, a w rzeczywistości jest to pusta rura – dodaje Zaremba.

Dlatego złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa. – Śledztwo zostało wszczęte 7 lipca. To dopiero wstępny etap – mówi prokurator rejonowy w Białej Podlaskiej Joanna Kozłowska. – Śledztwo prowadzone jest w kierunku przekroczenia uprawnień  przez byłego naczelnika wydziału informatyki i łączności urzędu miasta, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i ewentualnego działania na szkodę przez niekorzystne rozporządzenie mieniem – precyzuje pani prokurator.

Czynności pod nadzorem prokuratury prowadzi też bialska policja. – Zajmuje się tym wydział do walki z przestępczością gospodarczą. Akta z prokuratury wpłynęły do nas kilka dni temu. Dlatego najpierw musimy zebrać informacje, m.in. od pracowników ZGL – mówi komisarz Jarosław Janicki, rzecznik bialskiej policji.

Nie wiadomo, o jakie straty finansowe dla miasta chodzi. Wiadomo natomiast, że 9 kilometrów światłowodu kosztuje ponad 6 mln zł. Natomiast „e-miasto” to blisko 40 kilometrów sieci światłowodowej.

– Prokuratura wystąpiła do nas o komplet dokumentów. Sprawa jest rozwojowa – dodaje prezes ZGL.

Jego zdaniem, brak kabla to tylko „wierzchołek góry lodowej”. – Okazuje się, że w nowych miejskich obiektach tak zamontowano sprzęt, że nie można do niego podłączyć światłowodów. A naprawa tego to dodatkowe kilka tysięcy złotych – punktuje Zaremba. – Poza tym na miejskiej sieci zainstalowane były prywatne urządzenia jednego z byłych pracowników. To skandal – nie ukrywa szef miejskiej spółki.

gość
o ta!
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (4 października 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Układamy światłowody i koszt wychodzi nam z reguły nie więcej niż 10 zł/mb i to wraz ze światłowodem 12-włóknowym (czyli takim samym jaki jest w większości na sieci e-miasto). Więc jeśli koszt wykonania e-miasta wynosił ponad 1500 zł/mb (a taka kwota wynika z powyższego artykułu) to nieźle się ktoś obłowił więc sprawie rzeczywiście powinien się przyjrzeć prokurator i zacząć od niczego innego tylko właśnie od tych kosztów, ich uzasadnienia itp.

Rozwiń
o ta!
o ta! (20 lipca 2015 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

6 mln to jest całkowity koszt (światłowód, robota) ułożenia na takim odcinku...

Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2015 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cena światłowodu zależy od klasy. Jeśli to pachcordowy czy pigtailowy to zwracam honor, ale często w cenie jest zawarty montaż -ca 10x cena kabla żeby dobrze zarobić a kabel "się wymieni"
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2015 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech żyje rura!
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2015 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To z czego jest ten światłowod, ze złota??? 6000000 zł za 9 kilometrów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!