wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Miasto chce być bardziej przyjazne rowerom

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

Biała Podlaska będzie miastem bardziej przyjaznym rowerzystom. Na piątkowej sesji radni jednomyślnie poparli tzw. "Politykę Rowerową Miasta Biała Podlaska.

To dopiero wstęp do zmian, które mają sprawić, że do 2025 r. udział ruchu rowerowego w Białej Podlaskiej osiągnie 15-procentowy wskaźnik. Jak chcą tego dokonać władze miasta? Między innymi poprzez budowę ok. 30 kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Obecnie, jest ich niewiele - tylko 7 kilometrów. Urzędnicy oszacowali, że na ten cel potrzeba ok. 25 mln zł. Będą strać się o fundusze unijne.

- Chodzi o wzrost wykorzystania roweru, zarówno w podróżach codziennych do i z pracy, szkoły, po zakupy i do usług, jak też w podróżach o charakterze turystyczno-rekreacyjnym - tłumaczy naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Michał Romanowski.

- Aby użytkowanie roweru w warunkach ruchu miejskiego było bezpieczne, a rower jako środek transportu stanowił realną alternatywę wobec samochodu osobowego, konieczne jest stworzenie systemu komunikacji rowerowej z prawdziwego zdarzenia - podkreśla Romanowski. Oprócz ścieżek rowerowych, w mieście powstaną m.in. wypożyczalnie i parkingi dla rowerów. Wdrażeniem polityki rowerowej zajmie się m.in. Zespół ds. Rozwoju Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Nad wszystkim czuwać będzie tzw. oficer rowerowy. Będzie to najprawdopodobniej pracownik Urzędu Miasta. Radni projekt uchwały przyjęli, ale niektórzy mieli wątpliwości. - Ścieżki rowerowe to dobry kierunek rozwoju, ale na wielu ulicach nie ma technicznej możliwości ich wprowadzenia. Bo są za wąskie. Dlatego, na razie pomysł wydaje mi się nierealny - mówi Marek Kuraś z PiS. Z kolei, zdaniem Michała Litwiniuka z PO, projekt wymaga jeszcze pracy.

- Chodzi o to, aby w dokumentach planistycznych miasta uwzględniać przebieg ścieżek rowerowych - tłumaczy radny. - Poza tym, pomysł ścieżek rowerowych w mieście, postulowaliśmy już wielekrotnie podczas tej kadencji rady. Bo rower to nie tylko zdrowie, ekologia, ale także usprawnienie ruchu - dodaje Litwiniuk. Jego zdaniem główna trasa rowerowa powinna przebiegać nad Krzną.

Wstępny zarys przebiegu tras rowerowych można znaleźć na stronie www.rowerowa.bialapodlaska.pl. W tej sprawie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie i sugestie, m.in. w punkcie konsultacyjnym (pokój nr 113) w Urzędzie Miasta. Można też pisać na adres: rowerowa@bialapodlaska.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: rower
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!