piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Czytelnik: Niepełnosprawni do lekarza się nie dostaną

Dodano: 7 listopada 2017, 10:36
Autor: Ewelina Burda

Dyrekcja szpitala zapewnia, że bierze pod uwagę montaż windy w tej przychodni
Dyrekcja szpitala zapewnia, że bierze pod uwagę montaż windy w tej przychodni

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego narzekają na brak windy w przychodni rejonowej przy ulicy Wiejskiej. Dyrekcja szpitala obiecuje, że zajmie się tym jak tylko znajdzie środki finansowe.

"W tej przychodni, na drugim piętrze przyjmuje m.in. chirurg. Jak mają się do niego dostać pacjenci niepełnosprawni, czy po operacjach kręgosłupa. Są tylko schody, dla niektórych nie do przejścia" - alarmuje nasz czytelnik z Międzyrzeca Podlaskiego.

Jego zdaniem w takiej placówce konieczna jest winda. A chodzi o Przychodnię Rejonową NZOZ przy ulicy Wiejskiej, która podlega międzyrzeckiemu szpitalowi powiatowemu. Kilka miesięcy temu na parterze budynku otwarto też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, dedykowany osobom starszym.

Dyrekcja szpitala zapewnia, że bierze pod uwagę montaż windy w tej przychodni. – Planujemy taką inwestycję, dokumentację projektową przygotowaliśmy już w ubiegłym roku, ale problem to sfinansowanie tego  – tłumaczy Wiesław Zaniewicz dyrektor szpitala.

Z jego wyliczeń wynika, że na wszystko potrzeba pół miliona złotych. – Bo zgodnie z wymaganiami przeciwpożarowymi, oprócz budowy windy i szybu, musimy zapewnić dodatkową klatkę schodową ewakuacyjną, a to zwiększa koszty. Poza tym winda szpitalna powinna być większa, tak aby mógł do niej wejść wózek czy łóżko - zaznacza Zaniewicz, który liczy że w przyszłym roku znajdą się środki na ten cel. – Jestem po rozmowach ze starostą i burmistrzem, którzy zadeklarowali wsparcie. Mam nadzieję że znajdą się też środki z PFRON - dodaje dyrektor.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to budowa ruszy  pod koniec przyszłego roku. Oprócz chirurga przyjmą tu m.in. neurolog, ginekolog, alergolog, kardiolog i lekarz medycyny pracy. 

W WTZ też problem

Podobny problem dotyczy jeszcze innego budynku w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie działają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tyle że tutaj chodzi o platformę przychodową przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Miastu na pomoc przyjdzie starostwo powiatowe, które przekaże 30 tys. zł na zakup i montaż takiej platformy.

– Grupa uczestników warsztatów, która porusza się na wózkach inwalidzkich , nie mogła przez to korzystać z niektórych pomieszczeń WTZ, z tego powodu że nie ma tam windy. Dlatego w porozumieniu z miastem zakupimy urządzenie, tak by osoby niepełnosprawne mogły w pełni korzystać z zajęć WTZ- tłumaczy Mariusz Filipiuk starosta bialski. Pomieszczenia WTZ znajdują się przy krytej pływalni w Międzyrzecu Podlaskim.

Gosc
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gosc
Gosc (7 listopada 2017 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska Służba zdrowia nie rozpoczeli leczenia a wdrożyli już rehabilitację
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracuję w urzędzie, w którym nie ma windy. Gdy przyjdzie osoba niepełnosprawna lub osoba z wózkiem to ja mam zejść na parter do tej osoby, a nie odwrotnie. Czasem zdarza się to kilka razy na dzień.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!