niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Muzeum Kraszewskiego w Romanowie z nowym dyrektorem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2015, 08:45
Autor: Ewelina Burda

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie ma nowego dyrektora. To były wójt gminy Sosnówka Krzysztof Bruczuk. Na stanowisku zastąpił odchodzącą na emeryturę wieloletnią szefową tej placówki Annę Czobodzińską-Przybysławską.

W Romanowie Kraszewski spędził dzieciństwo. Muzeum istnieje tu od 1958 roku. Czobodzińska -Przybysławska kierowała nim przez ostatnie 28 lat. Organem prowadzącym placówkę jest starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej.

- Ogłosiliśmy konkurs na to stanowisko, ponieważ dotychczasowa pani dyrektor osiągnęła wiek emerytalny - tłumaczy starosta Tadeusz Łazowski. Wpłynęły dwie kandydatury: byłego wójta Krzysztofa Bruczuka oraz Teresy Szpilewicz, w przeszłości szefowej delegatury NFZ w Białej Podlaskiej. - Nie zawężaliśmy kryteriów do wykształcenia muzealnego. Dzisiaj przy sprawnym zarządzaniu liczą się głównie umiejętności menadżerskie - podkreśla starosta. Czy ma je Krzysztof Bruczuk?

To absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie. Na swoim koncie ma również podyplomowe studia z historii, zarządzania oświatą oraz z integracji europejskiej. Przez 16 lat był wójtem gminy Sosnówka. Jednak w ostatnich wyborach przegrał sam ze sobą. To znaczy, nie miał żadnego kontrkandydata, ale nie zdobył wymaganej liczby głosów poparcia. Dlatego, to rada gminy wybrała wójta- ale innego. Wcześniej, Bruczuk pracował w wojewódzkim ośrodku Postępu Rolniczego w Grabanowie, był też nauczycielem.

Nowy dyrektor ma już kilka pomysłów, ale łatwo nie będzie, bo muzeum boryka się z problemami finansowymi. - Jako jednostka prowadzona przez powiat, placówka ma niedobory finansowe. Będziemy aplikować o środki unijne - zapowiada szef.

- Położymy większy nacisk na promocję muzeum, m.in. poprzez lekcje muzealne dla szkół - precyzuje. Konieczny jest też dalszy remont. - Chodzi m.in. o elewację budynku oraz osuszenie fundamentów - wymienia dyrektor. W przyszłości, Bruczuk chce rozbudować byłą leśniczówkę. - Obiekt znajduje się przy muzeum. Mógłby służyć jako ośrodek szkoleniowy. Kierowanie muzeum zaczął jednak od wymiany sprzętu, m.in. komputerów.

- Mamy spore oczekiwania. Chcemy by muzeum ożywiło swoją działalność. Romanów musi być atrakcyjnym miejscem np. dla turystyki objazdowej. W perspektywie myślimy o stworzeniu tu Europejskiego Centrum Edukacji i Kultury Młodzieży - zapowiada starosta Tadeusz Łazowski.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!