wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Nowa sieć szpitali. Co się zmieni w Białej Podlaskiej?

Dodano: 15 września 2017, 20:19
Autor: Ewelina Burda

Od października obowiązuje już tzw. sieć szpitali/ fot.EB
Od października obowiązuje już tzw. sieć szpitali/ fot.EB

Od 1 października obowiązywać będą nowe przepisy o sieci szpitali. Ten w Białej Podlaskiej gotowy jest do zmian. A zmiany dotyczą przede wszystkim modelu finansowania przez NFZ.

I to właśnie NFZ prowadzi we wrześniu akcję informacyjną na ten temat w całym kraju, w środę konsultanci odpowiadali na pytania mieszkańców Białej Podlaskiej.  

– Zmiany dotyczą m.in. modelu funkcjonowania leczenia szpitalnego. To szpital będzie prowadził pacjenta przez leczenie, również po wyjściu z oddziału. Wtedy pacjent zostanie poprowadzony do przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Ta opieka będzie zagwarantowana – mówi Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.  – To zapewni pacjentowi kontynuację leczenia bez zbędnej zwłoki. Już teraz pierwszeństwo na oddział rehabilitacyjny mają pacjenci bezpośrednio po hospitalizacji – podkreśla z kolei Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Do sieci weszło 37 lubelskich szpitali. Ten bialski znalazł się na tzw. trzecim poziomie zabezpieczenia.

– Na czwarty kwartał, od października do grudnia przekazujemy szpitalom z województwa 255 mln zł. Wszystkie placówki otrzymają więcej niż wcześniej. Wyliczenia wynikały z wykonanych świadczeń w 2015 roku – precyzuje Bartoszek.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego trafi ponad 31 mln zł. – Od 1 października pula środków przyznana przez NFZ będzie zawierać dwa elementy. Jeden, który stanowi 60 proc. kwoty to ryczałt, a pozostałe 40 proc. to formuła wydatkowania na świadczenia wyodrębnione z ryczałtu, np. onkologię, ostre zespoły wieńcowe, leczenie zaćmy czy stawu biodrowego – tłumaczy Dariusz Oleński. – Te 60 proc. ryczałtu to wyzwanie przed nami. Wewnętrznymi aktami prawnymi będziemy regulować już nie kontrakty w poszczególnych oddziałach, ale plany wykonania świadczeń. Takie plany mają odpowiadać zapotrzebowaniom pacjentów – zaznacza Oleński.

Do tej pory, bialski szpital notował blisko 20 proc. nadwykonań. – Ale już od października musimy o nich zapomnieć i w tym większym budżecie powinniśmy zapewnić pacjentom dostęp do wszystkich świadczeń – przyznaje dyrektor placówki. Jego zdaniem jest to możliwe. – Słodko nie jest, ale jest to godny pieniądz, który powinien wystarczyć. To budżet którego oczekiwaliśmy – podkreśla Oleński.

Kolejne okresy rozliczeniowe z NFZ będą 6-miesięczne i dyrektor liczy że budżet szpitala będzie większy.

Inaczej też będzie zorganizowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Dotychczas to pogotowie realizowało te świadczenia, a od 1 października odpowiada za to bialski szpital w punkcie usytuowanym przy SOR. Spotkania informacyjne NFZ odbędą się jeszcze w szpitalach w Puławach i Chełmie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 września 2017 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki wogole jest sens nocnej pomocy żeby leczyć katarki i odmawiać wypisania wesołych leków wszelkiej maści nadużywającym
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2017 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
taaak nocna pomoc lekarska będzie wyglądać mniej więcej tak że jej nie będzie , w ambulatorium zapewne będzie jeden lek , który bedzie ogarniał wszystko . Dobra zmiana PISu oraz Oleńskiego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!