czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nowe autobusy przyjadą do Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2011, 15:05

Autobusy którymi być może będą jeździć mieszkańcy Białej Podlaskiej (Archiwum)
Autobusy którymi być może będą jeździć mieszkańcy Białej Podlaskiej (Archiwum)

Wiemy już, jakie firmy starają się o kontrakt na dostawę nowych miejskich autobusów dla Białej Podlaskiej. W przyszłym tygodniu powinno być wiadomo, która z czterech ofert wygrała w przetargu.

Otwarcie czterech ofert przetargowych nastąpiło w poniedziałek. O kontrakt starają się turecki otokar (716 tys. zł netto za autobus), produkowany w Turcji mercedes conecto (780 tys. zł) i polskie: autosan (733 tys. zł) oraz solbus (738 tys. zł).

Cena to jednak nie wszystko. Może dać maksymalnie 70 proc. punktów w przetargu. Za właściwości techniczno-eksploatacyjne przewidziano 18 proc. punktów, gwarancja – 8 proc., serwis – 4 proc. Od kilku dni nad tymi kryteriami biedzi się kilkuosobowa komisja złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta, Zarządu Komunikacji Miejskiej i Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. – Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy dokładnie nastąpi zakończenie prac – informuje Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta.

Na 12 autobusów miasto ma wraz z dotacją unijną 9 mln zł. Oferta Mercedesa nie mieści się w tej kwocie.

Niebiorący udziału w pracach komisji Tadeusz Ułanowicz, dyrektor ZKM, informuje, że obecnie Biała Podlaska ma 30 autobusów miejskich, w tym najwięcej jelczy i autosanów. Codziennie z komunikacji korzysta prawie 20 tys. osób. – Kupujemy 12 niskopodłogowych autobusów z klimatyzacją, z systemem monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, z możliwością nagrywania dźwięku. Pojazdy zostaną wyposażone w system zawiadamiania głosowego i wizualnego o przebiegu trasy – mówi Ułanowicz. – Jeśli przetarg nie będzie zaskarżony, nowe autobusy zaczną kursować od listopada.


Po dostawie nowych pojazdów, 12 najstarszych pójdzie na żyletki. Zostanie 18 starszych autobusów i w nich będzie zamontowany system informacji wizualnej i dźwiękowej, taki sam jak w nowych pojazdach. Autobusy wykorzystają system GPS, dzięki czemu na elektronicznych tablicach przy dworcu PKP i na ul. Narutowicza zobaczymy informacje, kiedy dokładnie przyjedzie każdy z 30 pojazdów i czy nie ma opóźnienia. Powstanie też elektroniczna wyszukiwarka połączeń.

Marcin Walczuk z Białej Podlaskiej przyznaje, że z nadzieją czeka na zmiany w komunikacji. – Oczekuję przede wszystkim punktualności. Liczę, że poprawi się komfort jazdy, czego nie gwarantują jeżdżące jeszcze niekiedy "ogórki”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!