środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Parczew: Zielone światło dla remontu zabytków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2012, 16:29

 (Archiwum)
(Archiwum)

Wniosek o dofinansowanie rewitalizacji zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej.

Samorząd Parczewa ubiega się o unijne pieniądze przeznaczone na rozwój terenów rybackich. Do Lokalnej Grupy Rybackiej "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” złożył wniosek o dofinansowanie projektu rewitalizacji zabytkowej części miasta w rejonie ul. Żabiej i Szerokiej. Samorząd argumentował, że podniesie to atrakcyjność lokalnych terenów i poprawi jakość życia mieszkańców Gminy Parczew.

Komisja oceniła wnioski. W swojej kategorii projekt Parczewa zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej, a to daje duże szanse na dofinansowanie. Kiedy będzie pewność, że miasto dostanie pieniądze?

– Po sprawdzeniu przez Urząd Marszałkowski, czy te wnioski, które wyłoniła komisja, są zgodne ze strategią rozwoju obszarów zależnych od rybactwa – odpowiada burmistrz Paweł Kędracki. – Urząd Marszałkowski może zakwestionować niektóre operacje, ale mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nasz wniosek wpisuje się w tą strategię.

Projekt zgłoszony przez Parczew jest wart ponad 842,6 tys. zł. Wnioskowana wartość dofinansowania to ok. 716,2 tys. zł. Za te pieniądze w rejonie ul. Żabiej i Szerokiej miasto chce położyć asfalt na ulicach i kostkę brukową na parkingach (będą na nich również miejsca dla osób niepełnosprawnych). W planach są również chodniki, krawężniki, dojazdy do posesji i porządkowanie miejskiej zieleni.

Będzie też monitoring i punkt bezpłatnego dostępu do Internetu. Hotspot pojawi się przy Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Bema. To będzie drugi taki punkt zorganizowany przez samorząd Parczewa (pierwszy hotspot jest w rejonie Urzędu Miasta).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przetarg zostanie ogłoszony za kilka miesięcy. – Procedury rozpoczniemy niezwłocznie po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim, a myślę, że do końca roku ją podpiszemy. Na początku nowego roku ogłosimy przetarg – przewiduje Kędracki. – Wykonawca wyłoniony w przetargu mógłby wejść na plac budowy w marcu lub w kwietniu. Burmistrz szacuje, że prace skończą się w trzecim kwartale 2013 r.

Ale to nie jedyny remont miasta, który marzy się władzom Parczewa. – Od kilku lat staramy się o rewitalizację w ramach innych programów. Pierwszy wniosek składaliśmy w 2005 r. – mówi Kędracki.

Niestety wniosek nie uzyskał dofinansowania ani w ramach ZPORR, ani w konkursie RPO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!