wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Posłowie PO majstrują przy fotoradarach. Mandat zapłaci właściciel auta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2015, 18:15
Autor: Ewelina Burda

To właściciel pojazdu zapłaci za mandat z fotoradaru. Nie będzie za to punktów karnych za zdjęcie z fotoradaru. Rewolucję w przepisach szykuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej na czele z posłem Stanisławem Żmijanem z Międzyrzeca Podlaskiego.

- Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i skuteczne zmniejszenie prędkości na polskich drogach. To istota zmian, które proponujemy - przekonuje szef sejmowej Komisji Infrastruktury Stanisław Żmijan. Za przekroczenie prędkości zarejestrowane forotardarem karany ma być właściciel pojazdu. - Kary będą nakładane w drodze decyzji administracyjnej. A nie jak do tej pory w oparciu o kodeks wykroczeń - tłumaczy poseł PO.

Obecnie jest tak, właściciel auta dostaje od Inspekcji Transportu Drogowego zdjęcie z fotoradaru i formularz z trzema opcjami: może się przyznać, że prowadził, wskazać inną osobę lub odmówić wskazania kogokolwiek. - System był niewydolny. W ubiegłym roku blisko 40 proc. kierowców uniknęło mandatu i punktów karnych - precyzuje parlamentarzysta. Właściciele aut kombinują bowiem, żeby nie dostać kary, wskazują kolejnych kierowców, a po 180 dniach mandat się przedawnia.

Zlikwidują punkty karne

Ma nie być punktów karnych za zdjęcia z fotoradaru, ale pozostaną za to kary finansowe. - Proponujemy, aby wysokość kar powiązać z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej ogłaszanej co roku przez prezesa GUS- podkreśla Żmijan.

I tak np. przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h wiązałoby się z mandatem w wysokości 3 proc. przeciętnej płacy. Na dzisiaj to kara ok. 114 zł. - Chcemy zasadniczo podnieść wysokość kar za poważne przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h. Wtedy byłoby to aż 20 proc. przeciętnej płacy. Czyli ok. 720 zł - precyzuje szef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym kary miałyby być dwukrotnie wyższe. - Podejmujemy działania, by zmniejszyć prędkość, bo ona jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych - tłumaczy poseł. Z najnowszego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że ponad 73 proc. kierowców jeżdżących po lubelskich drogach przekracza dopuszczalną prędkość. Jest to najgorszy wynik w kraju.

Straże miejskie bez fotoradarów

W projekcie zmian, PO proponuje też, by wszystkie fotoradary przenośne przekazać w ręce policji. Tym samym, nie mogłyby ich stosować straże miejskie czy gminne. - Niestety wiele wskazuje, że część samorządów wykorzystywała fotoradary do innych celów, niż poprawa bezpieczeństwa - komentuje Stanisław Żmijan.

W tym tygodniu projektem zmian ustawy "Prawo o ruchu drogowym” zajmie się Sejm.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: policja mandat fotoradar
Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Qurwy czerwone majstrują przy aborcji,przy in vitro,prz radarach co qurwa jeszcze bedzie,czym jeszcze na koniec nas zaskoczą ???????

Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na czele z posłem Stanisławem Żmijanem z Międzyrzeca Podlaskiego.... No to cóż panie Żmijan?!Ostatnie chwile w parlamencie?Za głupoty trzeba słono zapłacić

Gdzie tam znowu u was taki chój się uchował,przebija paligłupa i bije na ryj tą waszą muchę. Ściana wshodnia.....ech   zakała i wstyd całej naszej ojczyzny

Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2015 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na czele z posłem Stanisławem Żmijanem z Międzyrzeca Podlaskiego.... No to cóż panie Żmijan?!Ostatnie chwile w parlamencie?Za głupoty trzeba słono zapłacić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!