niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Posłowie włączają się do walki z ASF

Dodano: 20 września 2017, 17:04
Autor: (eb)

Poseł Stanisław Żmijan (PO) z dezyderatem do premier Beaty Szydło
Poseł Stanisław Żmijan (PO) z dezyderatem do premier Beaty Szydło (fot. Ewelina Burda)

Do walki z afrykańskim pomorem świń włączają sie nie tylko samorządowcy, ale również posłowie z południowego Podlasia. Tyle że, zdaniem rolników, sytuacja nadal jest dramatyczna.

W samym tylko powiecie bialskim w tym roku stwierdzono już blisko 40 ognisk ASF. To najwięcej w województwie lubelskim.  Już ponad 1320 rolników z tego terenu złożyło deklaracje o rezygnacji z hodowli trzody.

W ubiegłym tygodniu starostowie czterech powiatów bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego wysłali apel do premier Beaty Szydło o podjęcie natychmiastowych działań. We wtorek na zaproszenie posła Adama Abramowicza (PiS) do Białej Podlaskiej na spotkanie z rolnikami przyjechał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. 

- Negocjujemy z Komisją Europejską zgodę na dalszą wypłatę rekompensat dla rolników. Mam nadzieję, że w listopadzie będziemy je w stanie wypłacić – powiedział Bogucki. Rolnicy zwracali też uwagę na problem uboju wszystkich świń w obszarach zapowietrzonych. Ich zdaniem, tuczniki powinny być badane i tylko te ze stwierdzonym wirusem, ubijane. - W każdym przypadku indywidualnie trzeba oceniać ryzyko. Ale tu musi być pełna rozwaga. Nie może być wybijania bezsensownego i bezcelowego-stwierdził wiceminister.

Z kolei w środę poseł Stanisław Żmijan (PO) na konferencji prasowej poinformował  dziennikarzy że przygotował dezyderat na komisji rolnictwa do premier Beaty Szydło. - Uważam że obecnie zainterweniować musi pani premier. Bo widać dwie różne filozofie walki z tą chorobą, które reprezentują resorty środowiska i rolnictwa- mówi parlamentarzysta. - Pani premier powinna zobowiązać oba resorty do wypracowania spójnego programu walki z ASF- podkreśla Żmijan.

Komisja Europejska ma przeznaczyć 9,3 miliona euro z funduszy UE na pomoc polskim hodowcom trzody chlewnej, którzy zrezygnują z działalności w związku z afrykańskim pomorem świń. 

Czytaj więcej o: Biała Podlaska ASF świnie
Użytkownik niezarejestrowany
rolnik
czyt
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 września 2017 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Żmijan czy zna pan znaczenie słowa-dezyderat ?
Rozwiń
rolnik
rolnik (21 września 2017 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Złe czasy dla ,,świń". Nie każdy potrafi być istotą z ryjem. Dezyderaty nic nie pomogą bo jest nadwyżka kur.. , aż o 140% w stosunku do potrzeb. Z tym problemem potrzeba do Brukseli.
Rozwiń
czyt
czyt (20 września 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Może ten na zdjęciu złapie wirusa ASF???Dość już mamy tych wywrotowców.Oni składają dezyderaty i więcej nic się nie robi tylko nadal unicestwia hodowlę.Niech oszusći powiedzą prawdę,że ściana wschodnia jest przeznaczona wyłącznie na turystykę,a ASF jest tylko prowokacją.
 Czas na walkę z wirusem grypy np: gdyby wdrożono hodowlę stada, które przechorowało, już małe świnki byłyby rozprowadzane. Ale chodzi o usunięcie hodowli świń z biednego Podlasia. Hodujcie bydło. Tylko , że bydło, potrzebuje pastwisk. Ale nowoczesne rolnictwo UE walczy z takimi stereotypami. Podobnie jak PRODUKCJa mleka, może odbywać się w chlewniach i bez pasz świerzych. A kroby będą wylegiwać się na materacach z odpadów z opon. Dość z syndromem ryb ślimaków, owoców marchwiowych itp.
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2017 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ten na zdjęciu złapie wirusa ASF???Dość już mamy tych wywrotowców.Oni składają dezyderaty i więcej nic się nie robi tylko nadal unicestwia hodowlę.Niech oszusći powiedzą prawdę,że ściana wschodnia jest przeznaczona wyłącznie na turystykę,a ASF jest tylko prowokacją.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!