niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

"Praca nad filmem to terapia". Filmy od niepełnosprawnych w Białej Podlaskiej

Autor: Ewelina Burda

Filmy w czwartek w ramach festiwalu oglądało kilkaset osób niepełnosprawnych z regionu/ fot.E.Burda
Filmy w czwartek w ramach festiwalu oglądało kilkaset osób niepełnosprawnych z regionu/ fot.E.Burda

Zrobić kilkuminutowy film o sztuce. Takie zadanie mieli w tym roku niepełnosprawni. Bo V Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Białej Podlaskiej jest właśnie dla nich.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Napłynęło dziewięć filmów przygotowanych przez niepełnosprawnych, m.in. uczestników warsztatów terapii zajęciowej z terenu diecezji. W tworzeniu filmików pomagają wychowawcy. Co roku zainteresowanie imprezą jest coraz większe. Uczestnicy pokazują nam swoje możliwości i  to, jak radzą sobie z ograniczeniami. A my możemy promować ich twórczość i wizerunek – mówi Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w bialskim Caritasie. To właśnie tutaj narodził się pomysł takiego festiwalu. – Praca nad filmem to terapia, bo niepełnosprawni dobrze się bawią i uczą wielu rzeczy, np. gry aktorskiej, czy tajników produkcji filmowej – zauważa Semeniuk.

"Przychodzi do mnie nocą" to filmik, który pod kierunkiem instruktora Roberta Mitury przygotowali wychowankowie WTZ w Białej Podlaskiej. To właśnie ten filmik okazał się najlepszy zdaniem jury.

– To przede wszystkim zabawa. Pokazaliśmy nasze życie, jak sobie radzimy ze sztuką, bo na co dzień ją tworzymy. Powstała taka etiuda o tym jak podopieczni szukają inspiracji – opowiada Mitura. – To forma terapii właściwie pod każdym względem – dodaje instruktor.

– Brałem udział w filmie... jako aktor. Musiałem dużo chodzić, ale wszystko mi się podobało – zaznacza Piotrek, bohater filmu "Przychodzi do mnie nocą".

– Chodzi o to, aby każdy mógł zaistnieć. Osoby niepełnosprawne właściwie nie grają przed kamerą, są sobą, a my zbieramy to w pewne ramy – tłumaczy Robert Mitura.

W tym roku przed festiwalem uczestnicy mieli możliwość udziału w warsztatach filmowych i fotograficznych. A w czwartek kilkaset osób mogło zobaczyć dziewięć filmików na dużym ekranie w kinie Merkury. Zwycięzców wyłoniło jury, w składzie którego znaleźli się profesjonalni filmowcy. Nagrodą główną była kamera GoPro. Oprócz miejsca pierwszego dla WTZ w Białej Podlaskiej, na podium znalazły się filmy WTZ w Kisielanach oraz WTZ w Siedlcach.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!