poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

PSW w Białej Podlaskiej chce więcej studentów z zagranicy

Dodano: 30 września 2016, 15:04
Autor: eb

Rektor uczelni prof. Józef Bergier zaprosił ostatnio radnych powiatowych na sesję w PSW (fot. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej)
Rektor uczelni prof. Józef Bergier zaprosił ostatnio radnych powiatowych na sesję w PSW (fot. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej)

Chcemy rozszerzyć liczbę studentów o tych z zagranicy. Wydział w Terespolu pomoże nam w umiędzynarodawianiu uczelni – zapowiada prof. Józef Bergier, rektor Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej.

Do pomysłu powstania pierwszego zamiejscowego wydziału PSW w przygranicznym mieście przekonywał radnych powiatowych. To na tej uczelni odbyła się sesja powiatu. – Już teraz na PSW kształci się ok. 400 studentów z zagranicy, głównie z Białorusi i Ukrainy. Wychodząc naprzeciw dalszemu umiędzynarodawianiu, chcemy od października 2017 roku uruchomić wydział zamiejscowy w Terespolu – przyznał prof. Bergier.

Na początek uczelnia chce ruszyć z dwoma kierunkami licencjackimi: turystyka i rekreacja oraz ekonomia. – Wierzymy że będą chętni, bo młodzież z Białorusi chce studiować w Polsce, czyli kraju Unii Europejskiej – podkreślał rektor.

Oferta w Terespolu ma być skierowana przede wszystkim do Białorusinów z Brześcia. – Będą mogli rano wsiąść do pociągu i za godzinę być w Terespolu. A później tego samego dnia wrócić do domu. Z naszych obserwacji wynika, że wzrasta liczba młodych Białorusinów uczących się komercyjnie języka polskiego, tylko po to aby wyjechać do Polski. Ale wydział zamiejscowy to także szansa dla wszystkich tych, którym bliżej do Terespola niż do Białej – dodaje Bergier.

Kadrę będą stanowić przede wszystkim wykładowcy z PSW w Białej Podlaskiej. – Ale niewykluczone że będziemy się też posiłkować grupą magistrów z Terespola – zaznacza rektor.

Wiadomo już, że wydział zamiejscowy zajmie sale po liceum ogólnokształcącym. – Jeżeli budynek ma stać pusty, a można go zagospodarować, to uważam, że pomysł jest bardzo dobry, a skorzystają na tym jeszcze studenci – chwali starosta bialski Mariusz Filipiuk. Ale PSW nie wyklucza, że w przyszłości powoła też w Terespolu liceum społeczne. - Mamy doświadczenie w tym zakresie, bo przy naszej uczelni działają gimnazjum, żłobek, przedszkole, liceum. Jesteśmy gotowi, aby przenieść to też na Terespol – zaznacza Bergier.

Na PSW studiuje ponad 3 tys. młodych ludzi, z tego ok. 60 proc. to mieszkańcy powiatu bialskiego, a ok. 20 proc. to studenci z Białej Podlaskiej.

qwerty
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qwerty
qwerty (10 października 2016 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak PSW zadbała o wykształcenie swojej kadry? Panie, które przyszły na wykładowców w 2003 czy 2004 roku NADAL tylko z tytułami magistrów?
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie kształcenie? Tu się ma kasa zgadzać. Polskie szkolnictwo wyższe poza nielicznymi wyjątkami to jedna wielka parodia i przechowalnia potencjalnych bezrobotnych... "tyle w tym temacie,,!
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Płaci Polska czy Białoruś ? Bo jak Polska to "Józek" idź na szczaw i mirabelki. A jak Białoruś to na "UJ" - (U Józka) niech się "kształcą"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!