Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 października 2020 r.
18:19

Radni Białej Samorządowej krytykują opóźnienia w inwestycjach. Prezydent karci ich za "złośliwość"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 2 A A
Radni Białej Samorządowej zwrócili uwagę na przedłużające się terminy wykonania dokumentacji projektowych
Radni Białej Samorządowej zwrócili uwagę na przedłużające się terminy wykonania dokumentacji projektowych (fot. archiwum E.Burda)

Radni Białej Samorządowej zwracają uwagę na opóźnienia w inwestycjach. – Ma to związek z przedłużającymi się terminami wykonania dokumentacji projektowej – zauważa radny Jan Jakubiec. Prezydent Białej Podlaskiej odpowiada, że takie uwagi są nieuprawnione. – Sytuacja jest odwrotna. Jesteśmy w okresie rekordowej, historycznej ofensywy inwestycyjnej – przekonuje prezydent Michał Litwiniuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji radni dokonali zmian w budżecie, m.in. tych dotyczących inwestycji. A konkretnie niektóre zadania rozłożono do realizacji na dwa lata. – Ze zmian wynika, że istnieją przeszkody w wydatkach inwestycyjnych. Przesunięcie części wydatków wynika z wydłużających się terminów wykonania dokumentacji projektowej i uzyskania decyzji administracyjnych – zauważa radny Jan Jakubiec (Biała Samorządowa). Jego zdaniem, gdy wykonawca dokumentacji nie wywiązuje się z terminów, samorząd ma możliwość aneksowania umów lub dochodzenia kar umownych.

Władze miasta tłumaczą, że nie zawsze mają wpływ na projektantów. – Oczywiście, stosujemy kary umowne w przypadku przekroczenia terminów lub aneksujemy umowy, gdy występują czynniki obiektywne – przyznaje Maciej Buczyński, zastępca prezydenta. – Nie chcemy dopuścić do sytuacji, gdy przyjmiemy błędną dokumentację i na etapie realizacyjnym będziemy boksować się z wadliwie wykonanym projektem, który niesie ze sobą jakieś ryzyko i istnieje konieczność korekty – tłumaczy Buczyński.

Tak jednak było w przypadku projektu dwóch rond z projektu transgranicznego na skrzyżowaniach z krajową „dwójką”. – Podjęliśmy decyzję o przeprojektowaniu, aby upłynnić ruch i spowodować, że ronda będą bardziej wydajne. To wymagało pozwoleń –przypomina zastępca prezydenta.

– Dlaczego zatem wybieramy takie biura projektowe, co do których istnieje możliwość, że ich projekty będą wadliwe – zastanawia się radny Bartłomiej Kuczer (Biała Samorządowa). – Wyborów dokonuje się w oparciu o procedurę przetargową. To otwarta kwestia, kto się zgłosi. Nie mamy na to wpływu – podkreśla Buczyński.

Z kolei przewodniczący rady Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej proponuje inne podejście do procesu inwestycyjnego. – W innych miastach odbywa się to tak, że cały proces logistyki, czyli przygotowania do inwestycji, trwa kilka lat, a sama realizacja zajmuje kilka miesięcy. A w Białej Podlaskiej zarówno logistyka, jak i budowa, trwają po kilka lat. Biorąc się za inwestycje, należy wziąć pod uwagę wszystkie problemy, jakie możemy w danym miejscu spotkać – uważa Broniewicz.

Uwagi Białej Samorządowej nie spodobały się prezydentowi Michałowi Litwiniukowi. – Nie wiem, ile złej woli trzeba mieć, żeby nie rozumieć tego, o czym tak szczegółowo rozmawiamy na komisjach i podczas innych spotkań – zaznacza prezydent. – Sytuacja jest odwrotna, jesteśmy w okresie rekordowej inwestycyjnej ofensywy. W ubiegłym roku wydaliśmy 54 mln zł na zadania inwestycyjne – przypomina Litwiniuk. – Panów uwagi są nieuprawnione wobec tytanicznej pracy, jaką wykonuje zespół pracowników urzędu, dbając o bilans budżetu. Pracy jest więcej, ale nie mnożymy zatrudnienia – dodaje prezydent.

Tymczasem radny Jan Jakubiec odpowiada, że uwagi wcale nie są złośliwe. – Jesteśmy po to, aby wspierać i pomagać w tej ofensywie inwestycyjnej. Ze sprawozdania finansowego budżetu za pierwsze półrocze wynika, że z ponad 100 mln zł zaplanowanych w tym roku na wydatki inwestycyjne, zrealizowaliśmy jak dotąd 14,5 proc. tego planu – wskazuje Jakubiec. Władze miasta tłumaczą, że procesy inwestycyjne rozpatruje się w skali roku. – To, że w połowie roku skala jest mniejsza, jest czymś oczywistym i doświadczeni radni nie wykazują niepokoju – zauważa prezydent.

Okazuje się jednak, że w Urzędzie Miasta ma powstać zespół do spraw konsultowania dokumentacji projektowych. – Chcemy mieć pewność, że projekty, które do nas docierają, nie zawierają wad, bo nie wszystkie jesteśmy w stanie wychwycić – tłumaczy zastępca prezydenta.

Przypomnijmy, że w bialskiej radzie miasta 11 mandatów mają radni z Prawa i Sprawiedliwości, 9 radni Koalicji Obywatelskiej oraz 3 radni Białej Samorządowej. Do tej pory uchwały inicjowane m.in. przez prezydenta były podejmowane dzięki poparciu Białej Samorządowej oraz Koalicji Obywatelskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szpital w Parczewie

Komisja wyłoni dyrektora szpitala

Będzie konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie. Rada powiatu wybrała już komisję, która wyłoni taką osobę.

Aspirant Dariusz Żabiński oraz sierżant sztabowy Adam Czerniak zadbali o to, by rodzice bezpiecznie dotarli z chorą córeczką do szpitala

Liczyły się minuty. Policjanci eksportowali 4-latkę do szpitala

Rodzice z chorą córką chcieli jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Zostali zatrzymani przez policję za zbyt dużą prędkość, ale zamiast mandatu, patrol drogówki zapewnił im eskortę.

Po wypadku Piotrek trafił do szpitala w Hrubieszowie, później przewieziono go do szpitala, gdzie przeszedł poważną operację. Wymaga dalszego leczenia

Psy pogryzł dziecko. Potrzeba pieniędzy na leczenie Piotrusia

Piotrek ma 11 lat. Zawsze bardzo kochał zwierzęta. Z psami sąsiada też wielokrotnie się bawił, ale ostatnio owczarki zaatakowały chłopca i poważnie pogryzły. Nastolatek przeżył, przeszedł operację, wymaga dalszego leczenia. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Sylwester Aftyka
Dzień Wschodzi
film

Wrotka i Czart - te imiona zna cała Polska

Ich historią żyje cała Polska. Zwroty akcji niczym filmie sensacyjnym z morderstwem w tle. To trwająca od wielu tygodni telenowela. Mowa o lubelskich w sokołach wędrownych, których gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni podglądamy dzięki kamerom. 

Damian Miechowicz ukończył romanistykę na UMCS w Lublinie i studia podyplomowe w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Pracował jako dziennikarz, był prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, dyrektorem wydziału promocji UM Zamość, a zanim został prezesem szpitala, był dyrektorem pogotowia
Zamość

Prezydent czyści spółki. Odwołany prezes wylicza sukcesy

Mimo że pod jego rządami szpital wypracowywał zyski, to Rada Nadzorcza Zamojskiego Szpitala Niepublicznego odwołała z funkcji prezesa Damiana Miechowicza. Bliskiego współpracownika b. prezydenta Zamościa zastąpił jego dotychczasowy zastępca, a wcześniej wieloletni prezes placówki Mariusz Paszko.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!