czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radni przegłosowali. Jest rondo Kaczyńskiego, Płażyńskiego i brygady Piłsudskiego

Dodano: 31 sierpnia 2015, 20:42
Autor: Ewelina Burda

Rondo przy ul. Lubelskiej to od teraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. UM Biała Podlaska)
Rondo przy ul. Lubelskiej to od teraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. UM Biała Podlaska)

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Tak będą się nazywały ronda przy ul. Terebelskiej i Lubelskiej w Białej Podlaskiej. Uchwały w tej sprawie poparli radni na ostatniej sesji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O propozycji nadania bialskim rondom nazw pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Sprawą zajęli się radni, którzy zdecydowali na ostatniej sesji, że ronda przy ul. Terebelskiej i Lubelskiej będą miały patronów: Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego.

– Przywracanie pamięci historycznej. To nasza główna intencja nazewnictwa ulic i rond – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.

Największemu w mieście rondu przy ul. Lubelskiej będzie patronować prezydent Lech Kaczyński. Wnioskowali o to m.in. radni PiS oraz grupa blisko 300 mieszkańców. – Nie ukrywam, że też się pod tym podpisuję – podkreśla Stefaniuk.

– To jest normalna kolej rzeczy. Każdy prezydent doczeka się ulicy swojego imienia. To jest ogólnoświatowa tendencja. Prezydent Kaczyński zginął w Smoleńsku. I dosyć lawinowo rozpoczęła się akcja nazywania różnych obiektów jego imieniem – tłumaczy radny Kamil Paszkowski (PiS), jeden z autorów uchwały w tej sprawie.

Z kolei rondo na skrzyżowaniu ul. Terebelskiej i Okopowej będzie nosiło imię Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Wnioskował o to klub radnych PO. – To zasłużona postać dla całego kraju i naszego miasta. Płażyński przyczynił się m.in. do wielu pozytywnych aspektów związanych z powrotem Polaków zza wschodniej granicy. Miał swój udział w powstaniu bialskiej uczelni PSW – podkreśla Wojciech Sosnowski (PO), wiceprzewodniczący rady miasta.

Trzecie rondo – przy ul. Terebelskiej i Anny Jagiellonki – będzie od teraz rondem im. I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. „Myślę, że jest to najlepszy moment, aby godnie upamiętnić Legiony i Komendanta I Brygady, który po zwycięskiej wojnie z bolszewicką Rosją, został 20 kwietnia 1920 roku dożywotnim członkiem Rady Miejskiej oraz Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej” – czytamy w prezydenckim uzasadnieniu do uchwały.

– Uważam, że jest wiele ważniejszych spraw w mieście, niż nadawanie nazw rondom. I nawet nie chodzi tutaj o patronów rond. Ale skoro inicjatywy uchwałodawcze już weszły do porządku obrad, to je poparłem – przyznaje radny Mariusz Michalczuk (AS Nasze Miasto Wspólne Dobro). – Jeżeli już przystępujemy do nazywania ulic czy innych obiektów, to skłaniałabym się ku postaciom lokalnym, a takich zasłużonych nam na pewno nie brakuje – zaznacza Michalczuk.

Władze miasta zamierzają pójść w tym kierunku. – Upamiętnimy np. Podlaską Wytwórnię Samolotów, jeden z bardziej chwalebnych historycznych zakładów pracy w mieście. Niewykluczone, że rondo przy ul. Łomaskiej będzie nosiło nazwę wytwórni – zapowiada prezydent. – Natomiast rondo, które powstanie przy ul. Armii Krajowej upamiętni Żołnierzy Wyklętych – dodaje Stefaniuk. Wszystkie propozycje musi zaopiniować zespół do spraw nazewnictwa ulic i placów.

Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 września 2015 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1."Każdy prezydent doczeka się ulicy swojego imienia." to dlaczego nie ma jeszcze ronda / ulicy prezydenta Jaruzelskiego? 2. Wychwalacie Piłsudskiego, że pokonał bolszewików, ale zapominacie, że to właśnie on ROZPĘTAŁ tę wojnę - czyli wychwalamy człowieka przez którego zginęły dziesiątki tysięcy Polaków.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze pomnik kartoflowi postawcie na środku ronda!!! Pielgrzymi organizujcie a w każdy piątek drogę krzyżową wokół ronda.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nigdy nie byłem na tej zapyziałej prowincji i pewnie nie będę . Dlatego nazwijta sobie jak chceta !!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2015 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stefaniuk niech się uderzy pięścią w swoją pierś i Kalinowskiego,bo to za ich rządów Kalinowski z Millerem sprzedali lotnisko na rzecz Niemców,inaczej :zlikwidowali największe lotnisko w Europie ,aby Niemcy mogli zbierać i wysyłać pasażerów na cały świat.To są zwykli zdrajcy.Teraz robią nic nie znaczące gesty,a Biała Podlaska staje się dziadowską prowincją,a faryzeusze z PSL-u dalej chcą się utrzymać przy korycie.A może tak rondo nazwa imieniem hrabiego Biereckiego,który na SKOK-ach robi milionowe dochody?Twórca spółdzielczych kas ratował biednych ,a Bierecki łupie im skórę i to pod ochroną PIS-u.Brawo tak trzymać i powołać spółdzielnię,która ludziom poszyje torby na żebry!!!
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łojezu to jeszcze prohibicję przywróćcie,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!