poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Radziwiłłowie uhonorowani, ale nie obyło się bez "dymu" na sesji

Dodano: 31 sierpnia 2017, 15:49
Autor: Ewelina Burda

Bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie pod koniec września odbiorą tytuły honorowych obywateli Białej Podlaskiej
Bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie pod koniec września odbiorą tytuły honorowych obywateli Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)

Chociaż niejednogłośnie, to jednak radni poparli prezydencką propozycję uhonorowania braci Macieja i Konstantego Radziwiłłów. Tytuły trafią do nich na uroczystej sesji pod koniec września.

Pomysł spotkał się z falą krytyki w internecie i w środowisku bialskiej opozycji. Lider stowarzyszenia Biała Samorządowa widzi w tym przejaw polityki partyjnej i „dawania swoim”.

– Odbieram to jako próbę zaistnienia w przestrzeni medialnej. W ten sposób te osoby szkodzą miastu – uważa prezydent Dariusz Stefaniuk. – Możemy mieć różne poglądy, ale tytuły honorowego obywatela nie powinny budzić żadnych dyskusji. Takie tytuły zostają, a nikt później nie pamięta o dymie wznoszonym podczas ich nadawania – twierdzi Stefaniuk.

Ale na ostatniej sesji bialscy radni zabrali jednak głos w dyskusji. – Bialska linia Radziwiłłów wygasła w 1813 roku. Na świecie pełno jest jednak członków tego rodu. My honorujemy dwóch z nich. Poprę wniosek odnośnie pana Macieja, doceniam jego zaangażowanie. Ale jeżeli chodzi o pana Konstantego, to w uzasadnieniu czytamy jedynie że z wielkim zainteresowaniem zwiedził nasze miasto – mówił na sesji radny Mariusz Gromadzki (AS-Nasze Miasto Wspólne Dobro). – Czy jeżeli w naszym mieście pojawi się inny przedstawiciel rodu, który zwiedzi miasto, to również otrzyma taki tytuł? – dopytywał Gromadzki.

Prezydent uciął dyskusję, stwierdzając że „radni będą mogli się wykazać”.

– To jest niepoważne i nieprzemyślane, nie będę brała udziału w głosowaniu – powiedziała krótko radna Alicja Łagowska (niezależna).

Ostatecznie za przyznaniem tytułu honorowego obywatela miasta dla ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła opowiedziało się 14 radnych, 5 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Z kolei, ten sam tytuł dla Macieja Radziwiłła, biznesmana i kolekcjonera dzieł sztuki, poparło 16 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu. – Tytuły będą dla książąt Radziwiłłów wyróżnieniem, wiem bo pytałem ich o zgodę. Bardzo sobie to cenią, że miasto które należało do ich rodu, chce ich uhonorować – relacjonuje prezydent.

Jego zdaniem warto dbać o dobre relacje z tak wpływowym rodem. – Bracia mówili, że w przyszłości chcieliby ściągnąć do bialskiego muzeum obrazy rodzinne z Poznania, to wzbogaciłoby naszą kolekcję – podkreśla Stefaniuk.

Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma wspomagać dążenie bialskiego szpitala w otwarciu oddziału onkologicznego w placówce.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2017 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak radni przywrócili starą nazwę: BIAŁA RADZIWIŁŁOWSKA? honorując tym cały ród Radziwiłłów; wyjątkowo zasłużony dla Polski. /ha,ha/ bo tych dwóch wyróżnionych uhonorowano nie wiadomo za co, że mają kasę, że wspierają Kaczyńskiego? Ten ród zawsze wspierał nie dla idei..
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://wiadomosci.wp.pl/ministerstwo-zdrowia-podpisalo-umowe-z-fundacja-kuzyna-konstantego-radziwilla-posel-pyta-o-bezstronnosc-6160681697450113av
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko sobie medale wręczają za nazwiska. a zwykły szary człowiek za***a w robocie i g..... z tego ma. a gdy się rozchoruje to czeka w kolejce do 2050 roku....
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wstyd; Biała poniża się; Kto wybrał tego chłopczyka na stanowisko prezydenta?!
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kompromitacja.Jest to zwyczajna wazelina tego młodzieńca zwanego prezydentem.Facet nic nie robi dla miasta ,jedynie tylko reklamuje się.Dlaczego radni dają się tak manewrować?To w Białej są radni-bezradni.To jest nie mieć własnego kręgosłupa i honoru za marne pieniądze! Wstyd!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!