sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Pałac jak gorący kartofel

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2012, 21:37

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim wybudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Jest uznawany za je
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim wybudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Jest uznawany za je

Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy starosta radzyński nie znajdzie gospodarza dla pałacu w Radzyniu Podlaskim, obiekt pójdzie pod młotek. Administrowaniem siedzibą Potockich nie jest zainteresowane miasto. Kosztów samodzielnie nie udźwignie też gmina.

W pałacu Potockich mieścił się Sąd Rejonowy, po jego przeprowadzce, zajęty jest tylko w części, w której mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna im. K. Lipińskiego. Zabytkiem w imieniu Skarbu Państwa administruje powiat w Radzyniu Podlaskim. I szuka rozwiązania sytuacji. – Chcemy, żeby to miejsce pełniło funkcje publiczne, dlatego zaoferowaliśmy je samorządom – miastu i gminie – mówi Lucjan Kotwica, starosta radzyński.

Tyle że koszty i nakłady finansowe, których wymaga utrzymanie pałacu, przerastają możliwości lokalnych samorządów. – Chcielibyśmy, ale nie mamy środków na pokrycie kosztów funkcjonowania i wdrożenia zaleceń konserwatorskich – odpowiadają w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski. – Wystąpiliśmy do starostwa o udostępnienie szczegółowych informacji. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, musimy mieć jasność. Wiadomo że rocznie utrzymanie pałacu kosztuje przynajmniej 350 tys. zł. Gmina jest zainteresowana utrzymaniem funkcji publicznej tego miejsca, ale nie może to spoczywać jedynie na naszych barkach – mówi z kolei Jarosław Ejsmont, sekretarz gminy Radzyń Podlaski.

– Problemem pałacu jest brak pomysłu na jego działalność i instytucji, które można by było tam wprowadzić. Przez wiele lat nie opracowano żadnej konkretnej strategii, a przecież to, że Sąd Rejonowy zmieni siedzibę, było wiadome od dawna. Ruszył właśnie nabór środków na odnowę zabytków. Do wzięcia jest nawet 20 mln zł, wystarczy mieć plan na zagospodarowanie, ale nikt go nie opracował – dodaje Ejsmont.

Starostwo nie ukrywa, że jeśli radzyńskie samorządy nie podejmą szybko decyzji, rozpocznie procedurę przetargową na sprzedaż pałacu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestował w lutym m.in poseł Jan Rębek.– Sprzedaż pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim uniemożliwi jakikolwiek wpływ na jego przyszłe losy. Nie może być traktowany przez lokalne władze jak kłopot, którego trzeba się pozbyć, ale jako szansa na promocję oraz rozwój miasta i powiatu – napisał w oświadczeniu poseł Rebek.

– Wygląda na to, że wszyscy, którzy mogli być zainteresowani przejęciem pałacu, powoli się wycofują. Skoro nie uda się zagospodarować rezydencji na cele publiczne, może lepiej będzie jeśli znajdzie prywatnego właściciela. Pałac może pełnić funkcje hotelowo-konferencyjne. Jego wycena przekracza 10 mln zł, ale w przypadku zabytku nabywca może liczyć na 50-procentową bonifikatę. Decyzje zapadną w czerwcu – przyznaje Kotwica.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!