poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Rekordowe pieniądze na inwestycje w powiecie bialskim

Dodano: 31 grudnia 2017, 15:41
Autor: Ewelina Burda

- Mamy świadomość, że możemy mieć problem z wykonawcami w 2018 roku - przyznaje Mariusz Filipiuk starosta bialski/ fot.EB
- Mamy świadomość, że możemy mieć problem z wykonawcami w 2018 roku - przyznaje Mariusz Filipiuk starosta bialski/ fot.EB

Ponad 40 mln złotych powiat bialski przeznaczy w 2018 roku na inwestycje. – To historyczny budżet – podkreśla Mariusz Filipiuk (PSL) starosta bialski.

– Udało nam się pozyskać sporo środków z funduszy europejskich, na różne projekty, zarówno zdrowotne, drogowe, społeczne, jak i oświatowe. To obiecujący budżet, który zaspokaja potrzeby szerokiego grona zainteresowanych – przekonuje starosta.

19 radnych poparło projekt budżetu, a dwóch się wstrzymało.

Najwięcej bo ponad 31 mln złotych pochłonie budowa i przebudowa dróg oraz chodników. – Uzyskaliśmy w ramach projektu transgranicznego dofinansowanie na przebudowę drogi do przejścia granicznego w Sławatyczach. Już 4 stycznia spotykamy się z partnerem białoruskim aby uzgodnić umowy i jak najszybciej ogłosić przetarg – zaznacza Filipiuk.

Skąd pośpiech? – Mamy świadomość, że możemy mieć problem z wykonawcami w 2018 roku. Zadań jest bardzo dużo. Im szybciej ogłosimy przetargi, tym ceny będą korzystniejsze i łatwiej będzie można wyłonić wykonawcę – uważa starosta bialski.

Przebudowy doczekają się też powiatowe drogi z Mań do miejscowości Żabce czy z Cicibora do Witulina.  Powiat zainwestuje też w infrastrukturę społeczną dzięki ponad 4 mln zł zewnętrznych dotacji.  Budynek po szkole podstawowej w Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski) zostanie zaadaptowany na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej z mieszkaniami chronionymi. 

– W styczniu ogłosimy przetarg, bo już we wrześniu będziemy chcieli uruchomić placówkę – zaznacza Filipiuk.

Rozbudowany będzie także dom rodzinny w Żabcach (gm. Międzyrzec Podlaski). Poza tym, modernizacji doczeka się Dom Pomocy Społecznej w Kozuli (gm. Biała Podlaska). 

A w szkołach zawodowych prowadzonych przez powiat, dzięki unijnym środkom, pojawi się nowe wyposażenie. Obiekty będą też remontowane.

Póki co, w projekcie budżetu nie ujęto jeszcze środków na zmianę siedziby starostwa. Ale te plany są aktualne.

– Marszałek województwa lubelskiego w styczniu dokona kompleksowej wyceny obiektu i wtedy będziemy negocjować konkretną kwotę – tłumaczy Filipiuk.

Przypomnijmy, że chodzi o budynek przy ulicy Warszawskiej. Kiedyś była tu przychodnia, a obecnie znajduje się m.in. filia Urzędu Marszałkowskiego. – Mamy deklarację, że będziemy mogli zapłacić w trzech ratach, więc te środki jeszcze zabezpieczymy w budżecie. Chcemy zająć 60 proc. powierzchni tego obiektu – dodaje starosta.

Na razie, siedziba starostwa mieści się przy ul. Brzeskiej. Pomieszczenia te starosta wynajmuje od miasta za 600 tys. zł rocznie. Ale warunki pozostawiają wiele do życzenia. – W tym budynku męczą się i pracownicy, i interesanci. Latem temperatura w pokojach sięgała 37 stopni – wspomina Mariusz  Filipiuk.

– Nie jest to budżet naszych marzeń, ale jest jakaś nadzieja w tym 2018 roku, która wynika ze znacznych środków na inwestycje, w tym 26 mln zł to środki zewnętrzne. To chyba rekord – zauważa radny Tomasz Bylina (PiS). -  drugiej strony niepokoi nas, że po raz kolejny największa siła sprawcza pieniężna przerzucana jest na Międzyrzec Podlaski i okolice (gdzie mieszka starosta bialski - przyp. red.). Mam nadzieję że ta sytuacja trochę się odwróci, bo są też inne zapóźnione rejony – dodaje Bylina.

 Trudna rzecz aby dogodzić wszystkim. To będzie trudny rok wyborczy. Ale też z punktu widzenia przetargów, bo wszystko idzie w górę. Ale oby wszystko udało nam się zrealizować - podkreśl radny Marek Sulima.

W sumie, w 2018 roku  dochody powiatu zaplanowano na ponad 117 mln zł, a wydatki na 122 mln zł. Deficyt pokryją środki z kredytu.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!