sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Rumenok z Hołowna doceniony za obrzęd

Autor: eb

Nagrodzony spektakl obrzędowy "Szmatnyk i wse hynsze w sely”/ fot. Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego
Nagrodzony spektakl obrzędowy "Szmatnyk i wse hynsze w sely”/ fot. Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego

Zespół obrzędowy Rumenok z Hołowna z nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa. Nagrodę zdobył za spektakl „ Szmatnyk i wse hynsze w sely” podczas Ogólnopolskiego Wiejskiego Sejmiku Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

W sumie wyróżnienia otrzymały cztery zespoły. Dla Rumenoka to już druga nagroda ministerstwa. Pierwszą zespół otrzymał w 2010 oku za obrzęd „Koło moho prosa”. - Nagrodzony w tym roku spektakl przedstawia scenkę z życia dawnej wsi, związaną z przybyciem szmatnika, który wymieniał zużyte ubrania na  garnki, czy inne przedmioty niezbędne w gospodarstwie domowym - opowiada Gabriela Bilkiewicz prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego, które opiekuje się zespołem.- Przybycie szmatnika do wsi poza handlem wymiennym, było okazją do wymiany poglądów, udzielania porad gospodarskich, a niejednokrotnie waśni bądź rozstrzygania sporów sąsiedzkich. Takie autentyczne wydarzenie z przeszłości stało się kanwą do opracowania niezwykle barwnego przedstawienia, które zyskało uznanie jurorów-dodaje Bilkiewicz.

 Od 2008 roku członkowie opracowali dziewięć spektakli obrzędowych i dwa przedstawienia kabaretowe, które można zobaczyć w Krainie Rumianku (Hołowno, gm. Podedwórze),  gdzie mieści się siedziba zespołu. Bo Rumenok to w lokalnej gwarze właśnie rumianek.

-  Zespół realizuje jeden z ważnych celów naszego stowarzyszenia, jakim jest ocalenie od zapomnienia lokalnej gwary. Jest  to gwara z silnymi wpływami rusińskimi, tzw. „chachłacka”, która bardzo długo była traktowana „po macoszemu”- przyznaje pani prezes. Zespół jest wielopokoleniowy, występuje w tradycyjnych, oryginalnych poleskich strojach. - Kierownikiem zespołu jest kobieta o niespożytej energii Monika Mazurek. Autorką scenariusza, a także tekstów kabaretowych jest Halina Bliźniuk, która jak mówi nigdy nie myślała, że  ma takie zdolności. A konsultacji etnograficznych udziela etnograf pasjonat, Aniela Halczuk - opowiada szefowa stowarzyszenia.

Poza tym, członkowie Rumenoka jako instruktorzy  prowadzą w Hołownie warsztaty, m.in. :„ Od ziarna do chleba”, „Jak to ze lnem było” czy  „Dawne zajęcia domowe” . Wcielają się w postaci   fabularnych gier  terenowych  np. pustelnika, zielarkę, myśliwego, karczmarkę, wieśniaczkę  dla zorganizowanych grup szkolnych, które odwiedzają Krainę Rumianku.

Czytaj więcej o: Rumenok
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!